zpět Britská obrněná technika

Britská obrněná technika

NAVIGACE

Tank Challenger 2

připravil Pavel Kurka

HISTORIE
Challenger 2 vyrábí firma Alvis Vickers Ltd. (dříve Vickers Defence Systems). Britská armáda hledala náhradu za tanky Chieftain a Challenger 1 ve výběrovém řízení. Společně s CH2 se jej účastnili francouzský Leclerc, německý Leopard 2 (Improved) a americký M1A2 Abrams. V roce 1991 byl vybrán CH2 a bylo objednáno 127 tanků (+ 13 pro výcvik řidičů), další objednávka v roce 1994 zněla na 259 vozidel (+ 9 pro výcvik řidičů). Cena jednoho tanku byla cca 4 milióny liber, celý kontrakt měl hodnotu 2,2 miliardy liber. CH2 zaznamenal i exportní úspěch, když bylo do Ománu dodáno v roce 1993 18 tanků a roce 1997 dalších 20. V britské armádě byly zařazeny k 6 obrněným plukům, kde každý pluk má 58 tanků organizovaných ve 4 praporech. Zbývající tanky slouží pro výcvik, zkoušky apod. Dodávky byly ukončeny v roce 2002 kdy armáda převzala všech 408 objednaných tanků. CH2 byl nasazen v Bosně a Kosovu v mírových operacích, a ve válce v Iráku. Operační nasazení i cvičení prokázaly velkou spolehlivost a kvalitu tanku.

KONSTRUKCE
CH2 má klasickou konstrukci se 4 členy posádky. Řidič je v přední části tanku, velitel a střelec v pravé části a nabíječ v levé části věže. Korba a věž tanku jsou vyrobeny z pancíře Chobham druhé generace, který se také nazývá Dorchester a vyznačuje se velkou odolností. Pohon zajišťuje 12 válcový dieselový motor s výkonem 1200 koňských sil. Převodovka je automatická s 6 stupni vpřed a 2 vzad. CH2 může vytvářet kouřovou clonu vstřikováním nafty do výfuků. Pohybové ústrojí je tvořeno 6 páry pojezdových kol s hydropneumatickým zavěšením, napínacím kolem vpředu a hnacím vzadu. Odměr věže a náměr kanónu zajišťují elektromotory. Tank je vybaven automatickým protipožárním systémem, filtroventilací na obranu před ZHN a klimatizací. Bez větších úprav jej lze dovybavit přídavnými palivovými nádržemi, přídavnou balistickou ochranou a dozerovou radlicí.

VÝZBROJ
Challenger 2 je vyzbrojen 120 mm kanónem L30 od firmy Royal Ordnance (BAE Systems). Hlaveň má pochromovaný drážkovaný vývrt, tepelnou izolaci a ejektor spalin po výstřelu. Náměr kanónu se pohybuje v rozsahu od -10° do + 20°, odměr věže je 360°. Kanón je plně stabilizovaný. Běžná vezená zásoba střeliva je 50 kusů. Používá se dělená munice tří druhů. Podkaliberní střely typu APFSDS (s jádrem z wolframu nebo ochuzeného uranu). Střely typu HESH, které obsahují plastickou trhavinu a dýmové střelivo. Výzbroj doplňují 2 kulomety v ráži 7,62 mm, jeden je umístěný koaxiálně s kanónem, druhý protiletadlový je lafetován u průlezu nabíječe. Na čelní straně věže jsou umístěny 2 pětinásobné vrhače dýmových granátů.

PŘÍSTROJOVÉ VYBAVENÍ
Palubní počítač od firmy General Dynamics - Canada využívá systému PBISA (Platform Battlefield Information System Application), který zpracovává data získaná jednotlivými přístroji a senzory tanku a přijímá data o situaci na bojišti z velitelských (informačních) datových sítí. Tank je vybaven termokamerou, která je umístěna na masce kanónu a tvoří charakteristický vzhledový rys Challengeru. TOGS II (Thermal Observation and Gunnery Sight II) od firmy Thales Optronics slouží pro pozorování a zaměřování v nočních podmínkách. Kamera má zvětšení 4x nebo 11,5x a její obraz je přenášen na monitory velitele a střelce. Velitel používá stabilizovaný panoramatický zaměřovač VS 580-10 od firmy SAGEM s laserovým dálkoměrem. Zaměřování cíle může velitel provádět nazávisle na střelci, zjištěné údaje střelci sdělí systém řízení palby. Stanoviště velitele je také vybaveno 8 periskopy umožňující výhled v rozsahu 360°. Střelec má k dispozici stabilizovaný zaměřovač GPS (Gunner Primary Sight) od firmy Thales Optronics. Zaměřovač je doplněn laserovým dálkoměrem s rozsahem 200 - 10 000 m. Stanoviště řidiče je vybaveno pasivním přístrojem pro noční vidění (Passive Driving Periscope) také od firmy Thales Optronics. Nabíječ má standardní periskop.

BUDOUCNOST
Podle plánů britské armády má CH2 zůstat ve výzbroji do roku 2030. Pro zachování vysoké bojové hodnoty je naplánováno několik modernizací. V současné době je nabízena na export modernizovaná verze Challenger 2E, která se účastnila výběrových řízení v Řecku, Kataru, Saudské Arábii a je optimalizována pro náročné klimatické podmínky. CH2E je vybaven novým systémem řízení palby (zaměřovače velitele a střelce) a novou pohonnou jednotkou Europack. Tato jednotka spojuje v jeden blok převodovku a motor, který při nižší hmotnosti poskytuje vyšší výkon. Ušetřený prostor byl využit pro palivové nádrže prodlužující dojezd tanku na 550 km.

Takticko-technická data
posádka 4
výzbroj kanón ráže 120 mm
dopňková výzbroj 2 kulomety ráže 7,62 mm
vezená munice kanón/kulomety 50/4000
délka s hlavní 11,55 m
délka 8,33 m
šířka 3,52 m
výška 2,49 m
motor 12 válcový diesel s výkonem 1200 ks
převodovka automatická, 6 rychlostí vpřed 2 vzad
dojezd 450 km
rychlost silnice 59 km/h terén 40 km/h

Zdroje:
www.armedforces.co.uk
www.army-technology.com
www.fas.org

 


Copyright © All Rights Reserved