zpět ruské dělostřelectvo

Ruské dělostřelectvo

NAVIGACE

Raketomet TOS-1

Připravil Lukáš Visingr


Raketomet TOS-1

V prosinci 1999 bylo z Čečenska (konkrétně z hlavního města Groznyj) nahlášeno použití jakési neznámé zbraně; čečenští povstalci dokonce obvinili ruskou armádu z používání chemických zbraní. Svědkové popisovali mohutné ohnivé výbuchy, které způsobovaly popáleniny a jejichž tlaková vlna měla naprosto devastující účinek na všechno i ve velké vzdálenosti od místa exploze. Odbornící se jednoznačně shodli, že Rusové použili palivo-vzdušné trhaviny (Fuel-Air Explosives). Nedokázali však říci, o jaký typ se přesně jednalo.

Ve skutečnosti měli odborníci možnost onu zbraň vidět už před šesti měsíci, a to na třetí mezinárodní výstavě zbraní v Omsku. Jednalo se o dělostřelecký salvový raketomet TOS-1 (někdy TOS-1-4), který si v ruské armádě vysloužil přezdívku "Buratino" a od západních odborníků "Pinocchio". Obě tato slova popisují tutéž pohádkovou postavu, oživlou dřevěnou loutku s velkým nosem. A podívejte se na TOS-1 z profilu!


TOS-1 je postaven na upraveném podvozku tanku T-72; pancéřování korby bylo plně zachováno, ale vzhledem k absenci pancéřování "věže" klesla hmotnost vozidla na 46 tun. V přední části korby je umístěna tříčlenná posádka (řidič, velitel-zaměřovač a střelec). Systém řízení palby zahrnuje systém nočního vidění, laserový dálkoměr a výkonný balistický počítač. Na horní části korby se nachází otočná lafeta s raketnicí pro 30 neřízených raket ráže 220 mm. Ty jsou odvozeny z raket používaných v cluster-raketometu BM-22 "Uragan" (ruský ekvivalent amerického MLRS). Liší se však od nich hlavicí typu Fuel-Air Explosive, k jejichž odpalování je TOS-1 výlučně určen. Problematice FAE zbraní se podrobně věnuje analytický článek Zdeňka Kussiora.

Přesná takticko-technická data dosud nebyla zveřejněna, ale lze je celkem spolehlivě odhadnout. Efektivní dostřel zřejmě nepřesahuje 5 000 metrů, minimální se pohybuje okolo 400 metrů. Uvádí se, že salva z raketometu TOS-1 způsobí totální zkázu čehokoli na ploše 400 x 200 metrů.

Ruská armáda si za použití palivo-vzdušných zbraní vysloužila kritiku celého světa, protože tyto zbraně jsou zakázány některými mezinárodními dohodami. U zbraní však platí (a v Rusku dvojnásob), že negativní reklama je nejlepší reklama, takže jediným viditelným výsledkem kritiky bylo zvýšení zájmu o TOS-1 ze strany řady zemí.

 

Prameny:
I
nternet: http://www.fas.org
Internet: http://www.pmulcahy.com
Internet: http://fmso.leavenworth.army.mil/

 


Copyright © All Rights Reserved