zpět ruské tanky

Ruské tanky

NAVIGACE

Systémy aktivní ochrany

Konstrukční kancelář Kolomna, Rusko

Připravil Lukáš Visingr


Tank T-80UM1 se systémem Arena

Unikátním prvkem výbavy nových ruských tanků jsou tzv. systémy aktivní ochrany (APS, Active Protection Systems). Účelem těchto zařízení je zničit protitankovou řízenou střelu dříve, než se tanku dotkne. Sami tvůrci této koncepce říkají, že vlastně chtěli "dotáhnout do konce" reaktivní ("výbušné") pancíře, které představují jakýsi "systém poloaktivní ochrany". Uvádí se, že podobným vybavením disponuje také nový izraelský tank Merkava-4, ale oficiálně to potvrzeno není a na jeho dosud zveřejněných snímcích nelze žádný APS spolehlivě rozpoznat.

Prvním z APS je Drozd 1030M. Objevil se již roku 1983 (!) na T-55AD, což byla experimentální úprava tanku sovětské námořní pěchoty (není se co divit, mariňáci jsou z principu útočnou jednotkou a při vyloďovacích operacích jsou vystaveni těžké palbě). Šlo fakticky o pokusný typ; definitivní varianta Drozd-2 je nabízena jako add-on k tanku T-80U a chrání i T-80UM2 Black Eagle. Nejznámějším a nejrozšířenějším APS je pak Arena, kterou najdeme na tancích T-80UM1 Bars a zřejmě i T-95. Čtvrtým a nejméně známým je Šatjor, který byl vyroben zřejmě jen v jednom exempláři pro pokusné vozidlo Objekt 478 Molot.

Video Arena 1 - 2,5MB
Video Arena 2 - 2,5MB
Video Arena 3 - 1,4MB

Všechny APS fungují stejným způsobem. Na věži umístěný malý radar milimetrové vlnové délky neustále pátrá po podezřelých objektech v okolí tanku a předává data řídícímu počítači, který je vyhodnocuje. Jakmile je v okolí o poloměru 50 m zachycen objekt směřující rychlostí od 70 do 700 m/s přímo k tanku, je vyhodnocen jako nebezpečný. Počítač poté zvolí jednu z "antiraket" a určí okamžik jejího odpalu. Raketa je odpálena šikmo vzhůru a exploduje v okamžiku, kdy je střela ve vzdálenosti asi 25 m od tanku. Výbuch vymrští šikmo dolů mrak střepin, které střelu zničí. Celý proces trvá maximálně 0,4 sekundy.

Jistě namítnete, že by bylo možné (a vhodnější) zničit střelu ve větší vzdálenosti od vozidla. Nezapomeňte ale, že váš tank není na bojišti sám. Nedaleko něj se nacházejí nejen další tanky z vaší jednotky, ale i lehká vozidla a pěchota, pro níž by byly střepiny smrtelně nebezpečné. I tak je na věži umístěno světelné signální zařízení, které upozorňuje, že systém aktivní ochrany je zapnutý.

Při zkouškách se ukázalo, že zařízení APS skutečně výrazně zvyšují pravděpodobnost přežití tanku na bitevním poli. Uvádí se, že ztráty by klesly 1,5 až 1,7krát. Vysloveně ideální jsou pro konflikty, při nichž musejí obrněné jednotky čelit těžko zjistitelnému nepříteli vybavenému lehkými protitankovými zbraněmi, tj. při mírových nebo protiteroristických operacích.


Systém Drozd pokusně umístěný zřejmě na tanku T-90


Nabízená modernizace tanku T-80U obsahující mj. i systém Drozd-2


Detailní pohledy na radar a munici systému Arena

Technické údaje APS

Název: Drozd 1030M  Drozd-2  Arena 
Hmotnost 1 100 kg 
Úhel ochrany ±20°  ±120°  ±110° 
Uspořádání raket 4 bloky po 2  5 na každé straně  8 bloků po 1 až 3 
Celkem raket: 10  22 až 26 

Prameny:


All Rights Released.


 


Copyright © All Rights Reserved