zpět ruské tanky

Ruské tanky

NAVIGACE

T-94

Tankové závody Malyšev, Ukrajina

Připravil Lukáš Visingr

Úvodní poznámka: Nemůžu poskytnout víceméně zádné záruky, že toto vozidlo opravdu existuje. Veškeré informace jsou čerpány ze stránek týkajících se RPG hry Twilight 2000, takže je možné, že autoři hry si tento tank vymysleli. Na druhou stranu, v přehledech zbraní pro Twilight 2000 jsou ty fiktivní jasně označeny, takže osobně považuji existenci minimálně návrhu T-94 za vcelku věrohodnou - posuďte sami...

Jak známo, nezanedbatelná část tankového průmyslu bývalého Sovětského svazu se nacházela na území dnešní Ukrajiny. Kromě velkosériové výroby tam byl přímo vytvořen i jeden ve své době velmi kvalitní typ tanku, a to T-64. Po skončení studené války Ukrajina vyvinula zdokonalenou verzi T-80U pod názvem T-84. Zdá se, že T-94 je konkurentem nových ruských vozidel T-80UM (Black Eagle) a T-95.

Jak je vidět z ilustrace, T-94 se vyznačuje mimořádně nízkým profilem. Tříčlenná osádka (velitel, střelec a řidič) je umístěna v přední části korby. Uvedená hmotnost činí 41,3 tuny, což se mi zdá neuvěřitelně málo, takže jde asi o omyl. Tank je poháněn plynovou turbínou.

Hlavní výzbroj tvoří 125mm kanón s hladkou hlavní, s nímž je spřažen 7,62mm kulomet PKT. Zásoba munice pro kanón zahrnuje samozřejmě i řízené protitankové střely 9M119 Reflex (AT-11 Sniper). Obě zbraně ovládá střelec přes televizní kameru ve věži. T-94 je chráněn reaktivním výbušným pancířem, rušícím systémem Štora-1 (dokáže zněškodnit většinu protitankových řízených střel) a systémem aktivní ochrany Arena (ničí blížící se PTŘS oblakem střepin z malých raket na bocích věže).


Prameny: Internet: http://www.pmulcahy.com


All Rights Released.

 


Copyright © All Rights Reserved