zpět ruské námořní síly

Ruské námořní síly

NAVIGACE

Třída Neustrašimij

připravil Václav Chmelíř

Fregata Neustrašimij je jediná loď stejnojmenné třídy (Projekt 1154 Jastreb), a také nejmodernější fregatou námořnictva Ruské federace. Její minulost sahá až do roku 1969, kdy bylo vydáno nařízení o zkonstruování náhrady za malé protiponorkové plavidlo Projektu 1124 Albatros. Během doby vznikaly čím dál větší projekty na nové plavidlo, až definitivně roku 1981 přineslo takticko-technické zadání jasnou představu o podobě válečné lodi, která měla odpovídat moderním trendům, což jsou velké víceúčelové fregaty s úkoly  protiponorkové, protilodní a protiletadlové obrany námořních svazů. 

Projekt vypracovala PKB v Zelenodolsku ve spolupráci 1. výzkumným ústavem VMF pod vedením konstruktéra N. I. Jakovlevského. Ruské zařazení je hlídková loď (SKR, rus. storoževoj korabl). Jedná se vlastně o následovníka fregat třídy Krivak. Neustrašimij je první ruskou bojovou lodí navrhovanou od začátku s přihlédnutím na snížení zjistitelnosti ve všech oblastech spektra se zvláštním důrazem na výrazné potlačení úrovně radiolokačního odrazu, čili tzv. stealth. Celá nástavba je konstrukčně řešená tak, že ji tvoří více ploch s rozličným úhlem sklonu. Všechny tyto plochy a také velká část  povrchu trupu je pokrytá látkou pohlcující radiolokační vlny. Ke stejnému účelu je zubatě zvlněn kryt vlečené antény sonaru umístěný na zádi za přistávací plochou pro vrtulník.

Loděnicí Jantar v Kaliningradě (Loděnice č. 820) byla dokončena pouze jedna loď z původních plánovaných 100 jednotek, které měly postavit různé loděnice bývalého SSSR. Další dvě rozestavěná plavidla byla posléze sešrotována. Neustrašimij je nyní vlajkovou lodí Baltské flotily s mateřskou základnou v Baltijsku. Účastní se různých mezinárodních aktivit v oblasti Baltského moře a byla k vidění na návštěvě některých evropských zemích. V červnu 2003 doprovodila fregata také návštěvu prezidenta Putina ve Velké Británii, kde byla též presentována veřejnosti. 

Pohon

Loď má pohonný systém GOGAG se dvěma hlavními plynovými turbínami M-70, každá o 7400 kW s dvojrychlostními reduktory a dvě  turbíny s přídavným spalováním M-90, každá o 13690 kW. Pohonný systém dává až 42180 kW na dvě hřídele. Maximální rychlost je 29 (30?) uzlů.

Výzbroj

Hlavní výzbrojí fregaty Neustrašimij je systém RPK-6 Vodopad-NK (SS-N-16 Stallion), který může odpalovat šest protiponorkových střel 90R nebo torpéd 82R a jejich maximální dosah je 120 km. Útočit mohou také proti hladinovým plavidlům.Systém je vybaven šesti jednohlavňovými 533 mm univerzálními odpalovači URTPU, umístěnými v zadní nástavbě, a systémem řízení protilodní palby Onega-11540. Hlavně odpalovačů mohou vypouštět také standardní torpéda. Vodopad-NK doplňuje jeden odpalovač RPK-8 Zapad (RBU 6000), použitelný k obraně proti torpédům i proti ponorkám. Má dosah 6000 m. Je umístěn na zvýšené palubě za odpalovači systému Kinžál.

Již v době tvorby doplněného projektu bylo naplánováno umístit mezi přední a zadní nástavbu dva osminásobné odpalovače systému Kh-35 Uran (SS-N-25 Switchblade) se střelami 3M24. Tyto protilodní střely mají aktivní radarové navádění a dostřel 130 km. Na Západě jsou přezdívány Harpoonsky podle podobných charakteristik s americkou střelou Harpoon. Střely však na lodi dosud nejsou, měly být na dalších dvou nedokončených a následně sešrotovaných jednotkách. Ale předpokládá se jejich instalace při nejbližší větší opravě a modernizaci fregaty.

Hlavní systém protivzdušné obrany lodi je RZ-130 Kinžál (Klinok) (SA-N-9 Gauntlet) se střelami 3M95 s dostřelem až 15 km, který může útočit až na 5 cílů najednou. Čtyři podpalubní revolverové odpalovače jsou umístěny mezi dělovou věží a přední nástavbou. Jedná se námořní verzi systému Tor (SA-15 Gauntlet). Kinžál doplňují dva hybridní systémy Kaštan (CADS-N-11), každý sestávající z dvou 30 mm rotačních děl AK-630 a osmi protiletadlových střel 3M-311 Kortik (SA-N-11 Grisson) a z detekčního radaru 3P37(Hot Flash). Střely umístěné v odpalovacích kontejnerech mohou zasáhnout cíle na vzdálenost až 10 km (starší střely 8 km) a 30 mm automatické kanony do 5 km s minimální hladinou letu (na letové hladině 4000 m je to 1,5 km).

Dělostřeleckou výzbroj zahrnuje kanon AK-100 s 350 náboji a dostřelem 21,5 km a kadencí 60 nábojů za minutu. Jeho počítačový vícepásmový systém řízení palby MR-145 je vybaven dvojpásmovou rádiolokační stanicí na ke sledování cilů, televizním zařízením, laserovým dálkoměrem, aparaturou volby pohyblivých cílů a prostředky proti rušení. Dosah je 75 km.

Radary

MR-760 Fregat-MA (Top Plate) - 3D vzdušný vyhledávací radar

navigační radary Vajgač

Sonary

Plavidlo má hydroakustický systém Zvezda-M1 se sonarem  MGK-345 Bronza (Ox Yoke) s digitálním systémem zpracování dat. K dispozici je také vlečený sonar Ox Tail s měnitelnou hloubkou ponoru.

Systémy řízení palby a další zařízení

Neustrašimij má bojový řídící informační systém, navigačním systém Bejsur a spojovací systém Buran. Systémy řízení palby jsou: MR-360 Podkat (Cross Sword) pro SA-N-9, zaměřování MR-352 Pozitiv (Cross Dome) pro SS-N-25, MR-145 pro AK-100, Onega-11540 pro RPK-6. K REB a pasivní obraně plavidla slouží osm odpalovačů návnad ("chaffs") PK-10 a dva odpalovače PK-16 k rušení radaru a útočících řízených zbraní, a také rušička Bell Squat. Loď disponuje také zařízením pro detekci nepřátelského radaru na 125% vzdálenosti jeho dosahu atd.

Vrtulníky

Loď má na zádi přistávací plochu a hangár na  pro jeden vrtulník Ka-27PL Helix A, který umožňuje protiponorkový boj. Pro vrtulník jsou na lodi také sklady munice a paliva.

.

Výtlak (t):

   
  standartní: 3210
  plný: 4350

Rychlost:

  29 (30?) uzlů

Rozměry (m):

   
  délka: 129,6
  šířka (palubnice): 5,6  
  ponor:      8,1

Posádka:

  210 (35 důstojníků)

   

Jednotky

Číslo

Jméno

(původní  jméno)

Dislokace

Kýl položen

Spuštění

Dokončení

Další údaje
712 Neustrašimij Baltská flotila

duben 1986

květen 1988

24. 1. 1993

 
  Jaroslav Mudryj

(ex Nepristupnyj)

 

1988

1991

- 11.6. 1998 loď vyřazena a jako nedokončená sešrotována.
  Tumaň  

?

1993

-

11. 6. 1998 loď vyřazena a jako nedokončená sešrotována.

Další obrázky

    

Zdroje:

 


Copyright © All Rights Reserved