zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Special Operations Group

Historie

Special Operations Group (zkráceně SOG) je nejmladší jednotkou pro speciální operace v naší zemi. Vznikla v srpnu roku 2002 v rámci Vojenské Policie. Důvodem vzniku jednotky byla potřeba zajistit bezpečnost našich občanů v zahraničí ať již po stránce ochrany před útokem teroristů, tak i po stránce záchrany rukojmích. Celé spektrum úkolů je mnohem širší a je uvedeno níže. Jednotka se brzy po svém vzniku podílela na zajištění bezpečnosti Summitu NATO v Praze a krátce na to byla nasazena na krátkodobé ůkoly v Afghánistánu. Možnost rychlého nasazení jednotky byla dána tím, že jednotku tvořili vybraní lidé od různých vojenských a policejních jednotek, kteří s touto prací již měli dlouholeté zkušenosti.
Jednotka byla rovněž později nasazena jako součást ochrany našeho kontingentu polní nemocnice v Iráku. Příslušníci útvaru působili v době války v Iráku na Ambasádě ČR v Kuvajtu a později v Bagdádu při české msi OCPA. Následně se stal prvek jednotky součástí kontingentu VP v jižní provincii Basra. V tohoto období byl v oblasti Basry na návštěvě britský ministerský předseda T.Blair. Britský kontingent si vyžádal na jeho ochranu právě SOG. Bylo to takovým malým oceněním kvality jednotky. Stěžejním úkolem jednotky byla především ochrana VIP a doprovod konvojů. Tato práce nebyla snadná. Dnešní situace v Iráku je natolik divoká, že se neřeší otázka jestli bude konvoj přepaden, ale kde bude přepaden. V současnosti se jednotka připravuje na další nasazení v zahraničí.

Úkoly jednotky (podle priorit)

a) Boj proti terorismu
b) Zásah v případě zadržování rukojmí ve vojenských objektech - vztahuje se i na leteckou techniku
c) Zásah v případě zadržování rukojmí mimo území státu
d) Ochranná činnost VIP
e) Zadržení hledaných osob (v rámci zahraniční mise)
f) Zásah v případě narušení ochrany vojenských objektů zvlášť nebezpečnými pachateli

Výběrové řízení

O místo u jednotky se může ucházet pouze osoba, která již má zkušenosti z oblasti speciálních operací. Jedná se o lidi od výsadkových a průzkumných jednotek, zvláštních složek PČR nebo zpravodajských služeb. Výběrové řízení je čtyřfázové. První částí je předložení profesního životopisu. Na jeho základě jsou vybraní uchazeči pozváni na vstupní pohovor před výběrovou komisí. Ti kteří projdou absolvují individuální psychotesty. Zbytek štastných je vyzván k účasti na základním výběrovém kursu. Ti kteří jsou shledáni vhodnými pro službu u SOG mají napůl vyhráno.
Asi tou nejdůležitější fází je začlenění do jednotky. Jedná se o zkušební období, během kterého se zájemce musí projevit jako platný člen jednotky. Období je dostatečně dlouhé na to, aby to bylo možné poznat. I u SOGu platí, že težké je dostat se dovnitř, ale ještě těžší je tam vydržet.

Výcvik

Výcvik je rozdělen na tři oblasti. Základní příprava je složena z dovednotí a vědomostí jednotlivce. Díky požadavku, aby měl zájemce již zkušenosti z podobné práce, se nejedná o výcvik od nuly, ale o doplnění potřebných znalostí a postupů specifických pro práci SOGu. Po té náleduje taktická příprava při které zásahové týmy cvičí všechny taktické postupy ve všech prostředích a podmínkách. Výcvik v terénu vojenských prostorů je střídán s nácvikem operací v ulicích velkých měst.
Po absolvování tohoto výcviku přichází speciální výcvik. V tom se příslušníci útvaru věnují svým specializacím. Důležitý je pak také společný stmelovací výcvik jednotky, který vytvoří ze skupiny jednotlivců perfektně pracující tým. Podmínkou pro úspěšné provedení operací je neustálý výcvik. Příslušníci jednotky neustále cvičí jak na střelnici tak i různé taktické postupy, způsoby vysazení a vyzvednutí atd.
Čtyřčlenný tým je základním článkem - řidič, pyrotechnik, zdravotník a ostřelovač. Každý tým má vlastní vybavení a vlastní vozidlo. Je při zásahu zcela samostatný. Co se týká specializací tak například řidič musí být schopen řídit veškerou pozemní techniku od motorky po tank. Všichni členové jsou důležití a jsou cvičeni tak, aby v případě vyřazení z boje se mohli navzájem částečně zastoupit.

Výzbroj

pistole:Glock 17 ráže 9mm
samopaly:Heckler a Koch MP5 SD6 a Heckler a Koch MP5K PDW ráže 9mm
útočné pušky:Bushmaster M4A3 ráže 5,56mm a sa vz.58 V ráže 7,62mm
odstřelovací pušky:SAKO TRG 22
brokovnice:Winchester 1300
granátomety:M203 ráže 40mm - podvěsný granátomet pod M4A3

Výstroj

Základem výstroje je maskovací stejnokroj AČR vz.95 v zeleném nebo pouštním provedení, případně americká letecká kombinéza z nehořlavého materiálu Nomex. Pro balistickou ochranu těla slouží neprůstřelné vesty od firmy Hodonský. Speciální taktické vesty vyrábí firma ALP a umožňují nešení zásobníků jak pro M4A3 tak i HK MP5. Ochranu hlavy poskytuje plastová přilba Protec ACE nebo v případě balistické ochrany se jedná o kevlarové přilby od firmy Petris. Pro komunikaci používá jednotka vysílačky Motorola, keré jsou propojeny se speciálními sluchátky firmy Peltor Soundtrap, které umožňují radiový provoz, ochranu sluchu a komunikaci v hlučném prostředí. Pro ochranu očí se používají brýlé Bollé X800. Chrániče loktů a kolen jsou od firmy Hatch. Zbraně jsou opatřeny taktickými svítilnami s laserem firmy Streamlight typ M6 a českými kolimátory Oko s ochraným rámem. V současnosti probíhá komplexní modernizace materiálního zabezpečení útvaru a v brzké době bude jednotka disponovat nejmodernější výzbrojí, výstrojí a technikou.

Fotografie:Ministerstvo Obrany ČR/AVIS a archiv jednotky

 


Copyright © All Rights Reserved