zpět Švédská technika a zbraně

Švédská technika a zbraně

NAVIGACE

Ruční raketový protiletadlový systém RBS 70

Saab Bofors Dynamics

připravil Robert Schlesinger

RBS 70 (Robotsystem 70) je přenosný protivzdušný systém. Používá se od roku 1977 a v současné době ho používá mnoho zemí v nejrůznějších klimatických podmínkách. K uživatelům například patří Austrálie, Argentina, Braziiel, Irán, Irsko, Norsko, Švédsko a také Česká republika.

Systém byl původně vyvinut pro švédskou armádu jako přenosný protiletadlový systém s možností montáže na kolová nebo pásová vozidla.

Čtvrtá generace zahrnuje univerzální raketu "BOLIDE", infračervenou zobrazovací jednotku BORC, digitální systém pro zjištění informace o cíli typu vlastní/cizí, simulační program pro PC včetně napájení. V této generaci se používá neochlazovaný laserový zdroj, který vylepšuje reakční čas a snižuje nároky na zabezpečení fungování systému. Systém může zasáhnout proti nepřátelskému letadlu do 30 sekund.

Konfigurace

V základní konfiguraci se RBS 70 skládá ze stojanu, optického zaměřovače a střely umístěné v odpalovacím kontejneru. Pro přepravu jsou třeba tři muži, pro obsluhu stačí jeden.

Systém ve verzi RBS 70 VLM (Vehicle Launched Missile) určený pro montáž na vozidla může být snadno demontován a použit samostatně.
Několik systémů RBS 70 může být připojeno k radaru a společně tak vytvořit pritiletadlovou baterii. Samozřejmě může RBS 70 fungovat i zcela nezávisle, pokud není připojení k radaru.

Pokud se využije infračervená jednotka BORC, může být protiletadlový systém RBS 70 nasazen po celých 24 hodin.

Kompletní palebná jednotka je plně soběstačná a k napájení stačí baterie.

Střela Bolide

Střela BOLIDE používá unikátní naváděcí systém po laserovém paprsku, který nejde rušit a je velice přesný. Akční rádius střely je 250-8000 metrů v horizontálním směru a 5000m ve směru vertikálním.

Vysoká účinnost proti bezpilotním prostředkům a střelám s plochou drahou letu je dána adaptivní bezkontaktní roznětkou, která inicializuje výbuch hlavice v optimální vzdálenosti od cíle. K dispozici je však i kontaktní roznětka.

Bezkontaktní roznětka pracuje ve třech režimech:

Po odpálení střely je nastartován urychlovací motor na tuhé látky a střela je vymrštěna z odpalovacího kontejneru. Jsou vysunuty řídící plochy a směrové stabilizátory. Jakmile je střela v bezpečné vzálenosti od odpalovacího zařízení nastartuje se pohonná jednotka.

stáhni video

Navádění na cíl

RBS 70 má navádění pomocí laserového paprsku, který vyzařuje odpalovací zařízení. Střela se pohybuje v naváděcím laserovém paprsku, nejde tedy o navádění na odraz laseru od cíle.

Cíl může být zaměřen vizuálně anebo pomocí radaru, ke kterému lze systém připojit. Jakmile je nalezen cíl, operátor cíl zaměří a dotazovací systém typu Raytheon Cossor IFF880 zjišťuje, zda jde o vlastní nebo nepřátelský cíl. Pokud jde o vlastní cíl, objeví se v zaměřovači varovné světlo a příprava k palbě je ukončena.
Jde-li o nepřátelský cíl, zamíří operátor směrem k cíli, odpálí střelu a stále sleduje cíl. Tím je střela neustále vedena po laserovém paprsku k cíli až do okamžiku zásahu.

Detektor laserového paprsku je v zadní části střely. Detektor předává informace palubnímu počítači, který pak provádí korekci dráhy letu pomocí křidélek. Let rakety je gyroskopicky stabilizovaný.

V přední části střely není žádná naváděcí hlavice, jak už bylo zmíněno výše, je v zadní části detektor laserového paprsku, a tak je zřejmě nemožné rušit navádění. Pokud je naváděcí signál ztracen, dojde po určeném čase k autodestrukci rakety.

Simulátor

Operátor systému je schopen zaútočit na obtížné cíle po jen několikahodinovém tréniku. Simulátor na bázi PC má mnoho přenastavených situací a rovněž instruktor má možnost vytvářet další scénáře.

K RBS 70 lze připojit videorekordér a natočit a poté analyzovat střelbu.

Specifikace

Navádění pomocí vodícího laserového paprsku
Účinný dosah 250 až 8000 m
Výškový dosah Od země do 5000 m
Příprava k palbě 30 sec
Znovu nabití pod 7 sec
Pohon urychlovací a letový motor s nízkou kouřivostí
Úsťová rychlost 50 m/s
Max. rychlost rakety Mach 2
Roznětka adaptabilní bezkontaktní pracující ve třech režimech (normální, malé cíle, vypnuto)
Hlavice Kombinovaná s 3000 wolframovými kuličkami a střepinami
Pravděpodobnost zničení cíle přes 90% v čelním sektoru
IFF dotazovač Mode 3 a 4 (Mk XXII STANAG 4193), připraven pro Mode 5
Noční vidění infračervený monitor, 320x240 QWIP detektory FPA,  vlnová délka 8-12 µm; DC/DC adaptér pro napájení z vozidla

Zdroje

http://www.saabgroup.com
http://www.army-technology.com/projects/rbs70/
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/row/rbs70.htm
http://www.defence.gov.au/
http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/rbs70.htm

 


Copyright © All Rights Reserved