zpět Švédská technika a zbraně

Švédská technika a zbraně

NAVIGACE
HOME PAGE
Diskuse
Naše inzerce

Aukce.Military.cz


Ruční raketový protiletadlový systém RBS 70

Saab Bofors Dynamics

připravil Robert Schlesinger

RBS 70 (Robotsystem 70) je přenosný protivzdušný systém. Používá se od roku 1977 a v současné době ho používá mnoho zemí v nejrůznějších klimatických podmínkách. K uživatelům například patří Austrálie, Argentina, Braziiel, Irán, Irsko, Norsko, Švédsko a také Česká republika.

Systém byl původně vyvinut pro švédskou armádu jako přenosný protiletadlový systém s možností montáže na kolová nebo pásová vozidla.

Čtvrtá generace zahrnuje univerzální raketu "BOLIDE", infračervenou zobrazovací jednotku BORC, digitální systém pro zjištění informace o cíli typu vlastní/cizí, simulační program pro PC včetně napájení. V této generaci se používá neochlazovaný laserový zdroj, který vylepšuje reakční čas a snižuje nároky na zabezpečení fungování systému. Systém může zasáhnout proti nepřátelskému letadlu do 30 sekund.

Konfigurace

V základní konfiguraci se RBS 70 skládá ze stojanu, optického zaměřovače a střely umístěné v odpalovacím kontejneru. Pro přepravu jsou třeba tři muži, pro obsluhu stačí jeden.

Systém ve verzi RBS 70 VLM (Vehicle Launched Missile) určený pro montáž na vozidla může být snadno demontován a použit samostatně.
Několik systémů RBS 70 může být připojeno k radaru a společně tak vytvořit pritiletadlovou baterii. Samozřejmě může RBS 70 fungovat i zcela nezávisle, pokud není připojení k radaru.

Pokud se využije infračervená jednotka BORC, může být protiletadlový systém RBS 70 nasazen po celých 24 hodin.

Kompletní palebná jednotka je plně soběstačná a k napájení stačí baterie.

Střela Bolide

Střela BOLIDE používá unikátní naváděcí systém po laserovém paprsku, který nejde rušit a je velice přesný. Akční rádius střely je 250-8000 metrů v horizontálním směru a 5000m ve směru vertikálním.

Vysoká účinnost proti bezpilotním prostředkům a střelám s plochou drahou letu je dána adaptivní bezkontaktní roznětkou, která inicializuje výbuch hlavice v optimální vzdálenosti od cíle. K dispozici je však i kontaktní roznětka.

Bezkontaktní roznětka pracuje ve třech režimech:

Po odpálení střely je nastartován urychlovací motor na tuhé látky a střela je vymrštěna z odpalovacího kontejneru. Jsou vysunuty řídící plochy a směrové stabilizátory. Jakmile je střela v bezpečné vzálenosti od odpalovacího zařízení nastartuje se pohonná jednotka.

stáhni video

Navádění na cíl

RBS 70 má navádění pomocí laserového paprsku, který vyzařuje odpalovací zařízení. Střela se pohybuje v naváděcím laserovém paprsku, nejde tedy o navádění na odraz laseru od cíle.

Cíl může být zaměřen vizuálně anebo pomocí radaru, ke kterému lze systém připojit. Jakmile je nalezen cíl, operátor cíl zaměří a dotazovací systém typu Raytheon Cossor IFF880 zjišťuje, zda jde o vlastní nebo nepřátelský cíl. Pokud jde o vlastní cíl, objeví se v zaměřovači varovné světlo a příprava k palbě je ukončena.
Jde-li o nepřátelský cíl, zamíří operátor směrem k cíli, odpálí střelu a stále sleduje cíl. Tím je střela neustále vedena po laserovém paprsku k cíli až do okamžiku zásahu.

Detektor laserového paprsku je v zadní části střely. Detektor předává informace palubnímu počítači, který pak provádí korekci dráhy letu pomocí křidélek. Let rakety je gyroskopicky stabilizovaný.

V přední části střely není žádná naváděcí hlavice, jak už bylo zmíněno výše, je v zadní části detektor laserového paprsku, a tak je zřejmě nemožné rušit navádění. Pokud je naváděcí signál ztracen, dojde po určeném čase k autodestrukci rakety.

Simulátor

Operátor systému je schopen zaútočit na obtížné cíle po jen několikahodinovém tréniku. Simulátor na bázi PC má mnoho přenastavených situací a rovněž instruktor má možnost vytvářet další scénáře.

K RBS 70 lze připojit videorekordér a natočit a poté analyzovat střelbu.

Specifikace

Navádění pomocí vodícího laserového paprsku
Účinný dosah 250 až 8000 m
Výškový dosah Od země do 5000 m
Příprava k palbě 30 sec
Znovu nabití pod 7 sec
Pohon urychlovací a letový motor s nízkou kouřivostí
Úsťová rychlost 50 m/s
Max. rychlost rakety Mach 2
Roznětka adaptabilní bezkontaktní pracující ve třech režimech (normální, malé cíle, vypnuto)
Hlavice Kombinovaná s 3000 wolframovými kuličkami a střepinami
Pravděpodobnost zničení cíle přes 90% v čelním sektoru
IFF dotazovač Mode 3 a 4 (Mk XXII STANAG 4193), připraven pro Mode 5
Noční vidění infračervený monitor, 320x240 QWIP detektory FPA,  vlnová délka 8-12 µm; DC/DC adaptér pro napájení z vozidla

Zdroje

http://www.saabgroup.com
http://www.army-technology.com/projects/rbs70/
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/row/rbs70.htm
http://www.defence.gov.au/
http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/rbs70.htm

 

 


Pokud najdete v článku chyby, pište autorovi článku. Jeho jméno je uvedeno v záhlaví či na konci stránky.

V případě jiných dotazů, nápadů nebo problémů,  napište mail sem

Copyright © 2017 All Rights Reserved

Bez písemného souhlasu autorů není dovoleno využívat zveřejněné informace ke komerčním účelům.


Naše další stránky: Agile Factory | Experio | Beatles