zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

AGM-62 WalleyeAGM-62 Walleye je určena pro vypouštění z útočných letadel na pozemní cíle. Má samonaváděcí systém a vysoce explozivní bojovou hlavici a je nasazována U.S.Navy jako všestranně použitelná zbraň. Instaluje se na externí závěsy pod křídly letadla.
AGM-62 existují ve třech základních sériích: Walleye I (menší), Walleye II (velké) a Walleye II ERDL (Extended Range Data Link). Přitom Walleye II a Walleye II ERDL jsou v porovnání s typem Walleye I o hodně širší v průměru, delší a těžší. AGM-62 Walleye II ERDL má navíc mohutnější křídla.
AGM-62 je elektricky napájena kabelem z letadla-nosiče do té doby, než letoun dosáhne přibližně 180 uzlové rychlosti (333 km/hod). Potom se elektrický okruh automaticky přepne na samozásobení náporovou vzduchovou turbinou.
Letadlo je se zbraní spojeno uzavřeným televizním okruhem. TV kamera instalovaní v nose zbraně zobrazuje pilotovi v kabině terén před sebou. Pilot má na TV monitoru rovněž křížový zaměřovač složený ze dvou čar svislých a dvou vodorovných. Čtverec v místě jejich překřížení pak určuje sledovanou oblast. Jakmile se do čtverce dostane cíl, pilot jej zaměří, uzamkne naváděcí systém a zbraň vypustí. Ta pak klouzavým letem směřuje k cíli, přičemž se naváděcí a kontrolní sekce postarají o její přesné navedení.

Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved