zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

Paveway Laser-Guided Bombs

připravil Jirka Wagner

Bylo dlouho jasné, že volně padající nebo také 'železné' bomby jsou levnou zbraní a jsou také vysoce účinné – pokud zasáhnou cíl. Zkušenosti ve vietnamské válce (USA se angažovaly v létech 1961 až 1973) přesvědčily US Air Force, že ani nejpřesnější zaměřování neposkytuje adekvátní přesnost volně padajících bomb při ničení bodových cílů bez enormního počtu těchto zbraní, a tedy drahého nasazení. Bomby navíc vyžadovaly pro své vypuštění velmi kvalitně vycvičené posádky tehdejších bombardérů. V polovině 60. let bylo zřejmé, že pro zvýšení efektivity je nezbytný program zdokonalení volně padajících bomb. Jeden z klíčových prvků tohoto programu byl odstartován roku 1965 v Armament Development and Test Center (Eglin AFB, Florida) s průmyslovým partnerem, firmou Texas Instruments. Cílem bylo vyvinout levný systém poloaktivního laserového navádění, který bude možno přidat k bombám série Mk 80 a jiným takticky významným “železným” bombám. Tento program vedl k sérii laserem naváděných bomb 'Paveway', které byly poprvé představeny roku 1967 po pokusných vypuštěních v roce 1965. Zařízení 'Paveway I' bylo připevňováno na špici běžných bomb. Vážilo okolo 30 lb (13,6 kg) a zvětšilo délku bomby zhruba o 6 palců (15 cm), což ale vyrovnala redukce ocasních ploch. Systém pracoval v noci i za špatného počasí, a základna mraků pro úspěšné provedení operace nesměla být níž než 2500 stop (760 m). Letecký operátor-značkovač nejčastěji pracoval se třemi systémy, AVQ-23A 'Pave Spike' (den), AVQ-26 'Pave Tack' (den a noc)a LANTIRN (Low-Altitude Navigation and Targeting Infra-Red for Night) pro den i noc.

Paveway II

Výsledkem projektu Production Improvement Program bylo uvedení zdokonalené verze v roce 1980. Ta pracovala na stejné bázi, ale s jednodušším (a tedy levnějším) naváděcím systémem a vylepšenými křidélky pro zvýšení obratnosti bomby Mezi nejdůležitější modifikace patřily :

Paveway III

Nasazena do služby roku 1987 (její vývojový program odstartoval roku 1980). Je to zdokonalená verze 'Paveway II' určená hlavně pro použití při operacích v Evropě, se skládacími, lépe natáčivými křidélky, mikroprocesorem řízeným kontrolním systémem, digitálním autopilotem a vylepšeným skenovacím vyhledávacím zařízením. 'Paveway III' je také označována jako Low-Level Laser-Guided Bomb nebo Laser-Guided Penetrator Weapon a byla určena pro vypouštění v malé výšce (ale může být vypuštěna i ve velké výšce). Laserem naváděné bomby 'Paveway' jsou známé nejméně ve 34 zemích světa včetně Austrálie, Kanady, Řecka, Izraele, Nizozemí, Saúdské Arábie, Jižní Koreje, Španělska, Taiwanu, Turecka, UK a USA.

Stručná charakteristika (GBU-10 'Paveway II')

Výrobce Texas Instruments
Hmotnost Bombová jednotka 2100 lb 953 kg
Bojová hlavice - Mk 84 1970 lb 894 kg
Nálož ( Tritonal) 945 lb 429 kg
Délka 14 stop 2 palce 432 cm
Průměr 1 stopa 6 palců 45,7 cm
Rozpětí sklopená křidélka 2 stopy 6 palců 76,2 cm
Rozpětí roztažená křidélka 5 stop 6 palců 167,6
Navádění poloaktivní laserový zaměřovač
Pohon žádný
Rychlost vysoká subsonická
Dolet z velké výšky 20 000 yardů 18 300 m
Dolet z malé výšky 1650 yardů 1500 m
Bojová hlavice Mk 84 konvenční vysoce explozivní/tříštivá

Tiskové zprávy

Laserem naváděná bomba Paveway II schválena U.S. Navy / 2007-09-27

 


Copyright © All Rights Reserved