zpět letadlové lodě U.S.Navy

Americké letadlové lodě

NAVIGACE

USS Ronald Reagan (CVN 76)Nejnovější letadlová loď USS Ronald Reagan (CVN-76) je devátou lodí třídy Nimitz. Práce na její výstavbě byly započaty v roce 1995, jako datum kompletizace byl stanoven začátek roku 2003.
K e stavbě CVN-76 bude použito víc než miliardy součástí od více než 3000 dodavatelů ze 47 států USA a Districtu of Columbia (D.C.). CVN-76 bude obsahovat tucty nových technologií a inovací vyvinutých od doby, kdy byla postavena první loď této třídy - USS Nimitz (CVN-68) byla zařazena do služby u US Navy v roce 1975.

 

Křest nejnovější letadlové lodi válečného námořnictva USS Ronald Reagan

Prezident George W. Bush přednesl hlavní projev při slavnostním ceremoniálu pokřtění nejnovější letadlové lodi válečného námořnictva USA, USS Ronald Reagan (CVN-76), v neděli 4. března 2001 ve 14.00 místního času v loděnici Newport News Shipbuilding, ve virginském městě Newport News.

Letadlová loď je pojmenována na počest 40. amerického prezidenta Ronalda Reagana, který se narodil 6.2.1911 ve městě Tampico, Illinois. Během svých dvou volebních období (1980-1989) byl Reagan velkým obhájcem námořnictva, který prosazoval plán na vytvoření válečného námořnictva s 15 letadlovými loděmi a 600 dalšími plavidly. Reagan poznal dvojí význam letadlových lodí - jako válečného plavidla i jako nástroje pro udržení míru - a aktivně se podílel na početí výstavby čtyř letadlových třídy Nimitz. V době, kdy opouštěl svůj úřad, sloužilo v US Navy celkem 15 letadlových lodí a 594 dalších plavidel, která byla rozmístěna v mořích a oceánech okolo celého světa.

Patronkou nové lodi se stala Nancy Reaganová, manželka jejího jmenovce. Během křtu - dlouholeté tradice námořnictva - rozbila o bok lodi láhev šampaňského a formálně tak loď pokřtila jménem Ronald Reagan. Slavnostnímu ceremoniálu byl přítomen guvernér státu Virginia James S. Gilmore III, tajemník ministerstva obrany Donald Rumsfeld, senátoři John Warner a George Allen, tajemník námořnictva Robert B. Pirie Jr., velitel námořních operací admirál Vern Clark a předseda a výkonného výboru firmy Newport News Shipbuilding William P. Fricks.

Reagan je devátou lodí třídy Nimitz poháněnou atomovými reaktory schválená Kongresem. Letadlové lodi se plaví po celém světě na podporu závazků a ochranu zájmů USA. Mohou reagovat na místní i globální krize hrozící přerůst do plnohodnotné války.

Velitelem lodi bude kapitán J.W. Goodwin, narozený v Dublinu, Georgia, absolvent Univerzity Jižní Karoliny. Bude velet posádce čítající 6000 důstojníků a mužstva. Reagan se připojí k americké flotile po svém úředním zařazení do služby v roce 2003 a plánovaná délka jeho služby je 50 let.

Loď je 1092 stop (333 metry) dlouhá, paluba je ve výšce 134 stop (41 m) nad čarou ponoru, výtlak činí přibližně 95 000 tun a paluba má velikost 4 akry (1,6 hektaru). Jaderné reaktory lodi jsou schopny dvacetileté nepřetržité služby bez výměny paliva.

Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved