zpět americké ponorky

Americké ponorky

NAVIGACE

Deep Submergence Rescue Vehicle - DSRVDSRV je hlubokomořské záchranné plavidlo sestrojené k operacím u potopených, pohybu neschopných ponorek US Navy nebo jiných námořnictev.

DSRV je zkonstruován pro rychlé nasazení v případě nehody ponorky. Je možné jej převážet na nákladním autě, letadlem, lodí či na speciálně upravené útočné ponorce. Na místě nehody spolupracuje DSRV buď s "mateřskou" lodí, nebo s "mateřskou" ponorkou. DSRV se potopí, provede sonarové ohledání a přichytí se k věži potopené ponorky. Může nalodit až 24 osob pro jejich transport na "mateřské" plavidlo.

DSRV byl vyvinut v důsledku havárie ponorky USS Tresher, k níž došlo v roce 1963 a při níž zahynula celá posádka, neboť tehdy neexistovala možnost, jak ji z potopené ponorky vysvobodit. Od té doby již mají ponorky operující ve velkých hloubkách díky tomuto záchrannému plavidlu mnohem větší šance. Kontrakt na Projekt hlubokomořských systémů byl uzavřen s firmou Lockheed Missiles and Space, která postavila záchrannou ponorku schopnou ponořit se do velké hloubky - první z nich byla vyrobena v roce 1970.

Stručná charakteristika
Výrobce Lockheed Missiles and Space, Co., Sunnyvale, Calif.
Pohon Elektromotory, Ag/Zn baterie, jedna hřídel, 15 HP
Délka 49 ft 15 m
Šířka 8 ft 2,4 m
Výtlak 38 tn 34,5 t
Speed 4 kt 7,4 km/h
Max. hloubka 5000 ft 1524 m
Sonar Hledání a navigace
Lodi Mystic (DSRV-1), Avalon (DSRV-2)
Posádka Dva piloti, dva záchranáři a kapacita pro 24 pasažérů

Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved