zpět americké pistole

Americké protitankové/útočné zbraně

sekci připravuje Michal Béza

NAVIGACE


M72 LAW Light Anti-tank Weapon


M72 LAW nahradila M136-AT4 jako primární lehká přenosná z ramene odpalovaná protitanková zbraň. M72 byla vyvinuta v šedesátých letech. Byla to revoluční idea: "přednabitá" střela, která mohla být odpálena a odpalovací zařízení potom odhozeno. Podobně jako RPG-7 dokáže M72 překonat na stopu silný pancíř, ale pouze do vzdálenosti od170 do 220 metrů. Zbraň je vyráběná ve Spojených Státech firmou Talley Industries a v licenci v Norsku a stala se nejen standardem NATO, ale v kopiích (jako RPG-18 a RPG-26) byla vyráběna také v Československu a Rusku. Ranné verze byly často nepřesné, ale tato vada byla odstraněna kvalitnějšími mířidly a výkonnějším raketovým motorem.

M72 je lehká přenosná protitanková zbraň sestávající z odpalovacího zařízení s nabitou raketou. Může být odpalována z libovolného ramene. Od uživatele vyžaduje minimum úkonů - pouze zbraň rozloží a zaměří cíl. Zbraň je vybavena pouze jednou střelou. Odpalovač sestává ze dvou tub - jedna vložená do druhé - které slouží zároveň jako vodotěsný kontejner pro střelu a ukrývají perkusní odpalovací mechanismus.

M72 je jednoranná zbraň, palivo motoru a ni samotnou střelu nelze doplňovat nebo nahradit. Neexistují cvičné verze zbraně. Ačkoli se jedná primárně o protitankovou zbraň, je možné s ní v omezené míře útočit také na jiné cíle jako např. budovy, palposty, munice, vozidla apod.

 

Technická data

Odpalovací zařízení
Hmotnost M72A2: 2,3 kg
Hmotnost M72A3: 2,5 kg
Délka (rozložené): cca. 100 cm
Délka (složené): 67 cm
Odpalovací mechanismus: bicí
Přední mířidla: nitkový kříž odstupňovaný po 25 metrech vzdálenosti od cíle
Zadní mířidla: průzor přizpůsobující se automaticky změnám teploty
Střela
Ráže: 66 mm
Délka: 50,8 cm
Hmotnost: 1,8 kg
Úsťová rychlost 144,8 m/s
Minimální vzdálenost cíle: 10 m
Maximální dostřel: 1000 m
Maximální účinný dostřel (stacionární cíl): 200 m
Maximální účinný dostřel (pohyblivý cíl): 100 m
pozn.: po překročení těchto vzdáleností se pravděpodobnost zasažení cíle zmenšuje na 50%.

 

 

s použitím zdrojů Federation of American Scientists (FAS) připravil Michal Béza

 


Copyright © All Rights Reserved