zpět obsah Military

Military in English

Military

NAVIGACE

Poříčanský Odstřelovač
Poříčany - sobota 11.5.2002

ročník 2003 je popsán tady

skupina1.jpg (109300 bytes)

Po půl roce jsme se opět kolem 8,00 ráno všichni sešli na policejní střelnici v Poříčanech.
Střelecký klub Union Praha pořádal další (jarní) kolo závodu Odstřelovačská puška. Organizátoři připravili celkem 7 „terčů“ ve vzdálenostech 100, 150 a 200 m.

Všichni se, hlavně ráno, s lehkými obavami dívali nahoru, protože noc předtím křižovaly oblohu blesky a výraz průtrž mračen je asi výstižným pojmenováním toho, co nám počasí alespoň na Praze 6 připravilo. Nakonec, jak už je v Poříčanech zvykem, bylo modro, slunce a to hlavně na stavu č.1 kde jsem si později dovolil poprvé „naostro“ otestovat svoji novou zbraň.

Řekl bych, že za ty dva roky, co do Poříčan jezdím, to byla jedna z největších účastí. Na pomyslné startovní čáře se sešlo celkem 60 střelců ve třech kategoriích :
a)     kat. A - velkorážní libovolná puška s puškohledem - 26
b)     kat. B - velkorážní standardní puška s puškohledem - 24
c)     kat. C - velkorážní puška s otevřenými mířidly a historické zbraně - 10

terce.jpg (63411 bytes)

Po docela rychlém zahřátí zbraní nástřelem na „okýnko“ na 100 metrech, se připravila první směna z celkově šesti naplánovaných. Rozhodčí pečlivě dohlédl na „kázeň“ na jednotlivých stanovištích a oficiálně odstartoval první část závodu. Ta se skládala ze dvou terčů ve vzdálenosti 100 metrů a kombinace pěti obrázků a jednoho kruhového terče na 150 metrech. Druhá, odpolední část, začínala tmavou figurou s dvěma kroužky na 150 metrech a pokračovala bílou figurou a kruhovým terčem na 200 metrech. Maximální možný bodový zisk z obou částí byl 185 a 190 bodů, celkem tedy 375 bodů.
Z mého hlediska byly nejzajímavější zmiňované malé obrázky a také terč číslo 5. Vyžadoval totiž koncentraci střelce na velmi malé cíle hned po změně vzdálenosti a také obyčejnou kalkulaci z hlediska zisku bodů. Ten byl totiž dvojnásobný při přesném zásahu středů malých terčíku vedle hlavy figury, než při relativně snadnější střelbě na její tělo.

Závod samotný byl opět ukázkou velmi dobré práce organizátorů PSK Union Praha a všem zúčastněným nezbývá nic jiného než se těšit na podzimní kolo, které se bude konat 21. září 2002. Kontakt www.oneshot.zde.cz

foto1.jpg (69871 bytes)

Pokud mám bilancovat, tak mých 354 bodů stačilo pouze na 7. místo se kterým jsem rozhodně nebyl spokojen. Kromě zbrklosti, díky které jsem pokazil poslední položku a horka panujícímu na stavu č. 1, které jsem už zmiňoval, se můžu vymlouvat akorát na seznamování se s novou zbraní. To jsem ale dělal opravdu s chutí. Po dvou letech střílení s neupravenou sportovní zbraní Tajfun „ruské“ ráže 7,62x54 jsem se rozhodl pro razantní změnu. Jako základ pro novou pušku jsem použil velmi kvalitní hlaveň a závěr z Remington 700 v ráži .308 Winchester a pažbu Ultimate Sniper od firmy Choate. Ke kvalitní zbrani tohoto typu patří také kvalitní optika, která dělá velkou část výsledku. Po poradě s několika střelci jsem zvolil puškohled Leupold Vari X III 6,5-20x40. Nutností je také teleskopická dvojnožka Harris. Ostatní „ladičské“ úpravy závěru, spoušťového mechanismu, výrobu a montáž úsťové brzdy a další zařídil kamarád, střelec a vynikající puškař Pepa Skopal ze Sokolova, který už má za sebou několik terčových speciálů a vřele bych ho doporučil komukoliv, kdo chce mít kvalitní a cenově dostupnou zbraň.
jirka2.jpg (69443 bytes)jirka1.jpg (63685 bytes)

autor : Marek Vodička, Praha

 


Copyright © All Rights Reserved