zpět francouzská obrněná technika

Francouzská obrněná technika

NAVIGACE

Obrněný transportér VAB

připravil Pavel Kurka

 

HISTORIE
Obrněný transportér VAB (Véhicule de l'Avant Blindé) je výzbroji francouzské armády od roku 1976, kdy firma Renault dodala první vozidla. Další výrobu převzala firma Giat Industries, která vyrobila celkem 5000 vozidel řady VAB v konfiguracích 4x4 a 6x6 v různých verzích. Transportéry byly úspěšně exportovány do 15 zemí, např. do Kypru, Maroka, Ománu, Kataru a Spojených arabských emirátů. Vozidla VAB se zúčastnila bojových konfliktů, včetně Války v Zálivu a francouzská armáda je používá při mírových operacích. V roce 1991 připravila firma Giat modernizační program VAB NG (Nouvelle Génération) pro uživatele těchto vozidel.

Verze vozidel řady VAB:

KONSTRUKCE
OT VAB je kolové vozidlo s pohonem 4x4 nebo 6x6. Korba je vyrobena z oceli a poskytuje ochranu před průbojnými střelami ráže 7,62 mm a protipěchotními minami. Vozidlo je vybaveno filtroventilačním systémem pro ochranu posádky před účinky ZHN. Transportér je obojživelný, pro pohon ve vodě využívá vodomety. V přední části vozidla vlevo je řidič, vpravo je velitel vozu. Oba disponují dveřmi na boku korby, velitel vozu může ovládat kulomet, který je lafetován nahoře na korbě a je k němu přístup velitelovým průlezem. Motor s převodovkou jsou umístěny za řidičem. Prostor pěchotního družstva je v zadní polovině korby a je do něho přístup dvoudílnými dveřmi. Na každém boku jsou tři okna s pancéřovými kryty a ve stropě korby jsou průlezy s poklopy. Konstrukce vychází z požadavků zákazníka a u jednotlivých verzí se může lišit, nejčastější úpravou je odstranění obojživelných schopností.

VÝZBROJ
Standardní výzbroj tvoří kulomet v ráži 7,5 (7,62) mm nebo 12,7 mm s běžnou zásobou střeliva 200 nábojů. Kulomet používá jednoduchou lafetaci nebo malou věžičku s 360° odměrem, která zajišťuje lepší ochranu střelci. Transportér může nést i věž vybavenou 20 mm kanónem F2 s účinným dostřelem 1500 m a kulometem. Stíhače tanků VCAC používají PTŘS HOT s dosahem 4000 m nebo MILAN s dosahem 2000 m. Existují i věže s protiletadlovou výzbrojí, např. s dvojicí 20 mm kanónů nebo s PLŘS Mistral. VAB VTM 120 je tahačem minometu ráže 120 mm, a zároveň převáží munici a minometné družstvo.

PŘÍSTROJOVÉ VYBAVENÍ
Přístrojové vybavení vychází z verze vozidla. V základní verzi je vybaveno noktovizorem pro řidiče a taktickou radiostanicí. Verze s 20 mm kanónem je vybavena optickým zaměřovačem s 6násobným zvětšením. Stíhače tanků jsou vybaveny palebnými a zaměřovacími systémy protitankových řízených střel. Vybavení přístroji je také určeno požadavky zákazníka.

Takticko-technická data VAB VCI 4x4
posádka 2+10
výzbroj kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm
délka 5,94 m
šířka 2,49 m
výška 2,06 m
bojová hmotnost 13 000 kg
motor vznětový 6válcový s výkonem 220 ks
dojezd 1000 km
rychlost 90 km/h

Zdroje:
www.fas.org
www.chars-francais.net

 


Copyright © All Rights Reserved