zpět mezinárodní projekty

Mezinárodní projekty

NAVIGACE

Eurofighter Typhoon
Deltakřídlem charakteristický Eurofighter Typhoon, vyvinutý a postavený čtyřmi zeměmi, je stíhací letoun pro vzdušný boj za hranicí viditelnosti (BVR - Beyond-Visual-Range) i pro boj zblízka, který je schopen i útoku na pozemní cíle. Má dostatečné schopnosti pro lety nadzvukovou rychlostí a je schopen i letu "supercruise" (let stabilní rychlostí přes Mach 1 bez použití přídavného spalování) .
Společnostmi, které se na vývoji letadla podílely jsou Eurofighter Jagdflugzeug GmbH sídlící v Mnichově, Alenia z Itálie, britská British Aerospace, CASA ze Španělska a DASA v Německu. Společnostmi zodpovědnými za vývoj motoru EJ200 jsou Eurojet GmbH se sídlem v Mnichově (vlastněná firmou Rolls Royce), Motoren und Turbinen Union, Fiat Aviazione a ITP.
Kontrakt ne celkovou produkci 620 letounů byl podepsán v lednu 1998 (232 kusů pro Velkou Británii, 180 pro Německo, 121 pro Itálii a 87 pro Španělsko). Počáteční objednávky však byly změněny na 148 letadel - Německo 44, Itálie 29, Španělsko 20 a UK 55. Výroba prvních letadel, která mají být nasazena do služby v letectvech podílnických zemí v roce 2002, se již rozběhla.
Dalším státem, kterému bylo umožněno se připojit k programu Eurofighter, je Řecko, jež získá 60-90 strojů (první budou vyrobeny v r. 2005).
ZBRANĚ
Eurofighter Typhoon je vyzbrojen Mauserovým 27 mm kanónem instalovaným uvnitř trupu a má 13 pevných bodů pro uchycení externích zbraní (po 4 pod každým křídlem a 5 pod trupem).
Pro vzdušné souboje je vybaven standardní konfigurací - 4 střely BVRAAM (Beyond Visual Range Air to Air Missile) na polozatažitelných trupových úchytech a 2 střely ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) na vnějších pylonech. Může ovšem nést až deset raket středního a krátkého doletu. Letectvo RAF vybírá mezi Matra BAe Dynamics Meteor a Raytheon ERAAM (zdokonalená verze AMRAAM), aby splnilo požadavky pro boj BVR.
Eurofighter je rovněž schopen nést nejrůznější zbraně vzduch-země, včetně protitankových Brimstone a DWS 37 (3 pod každým křídlem, 1 pod trupem) a LGB (laserem naváděných bomb). Pouzdra s avionikou (např. laserový značkovač) mohou být instalována pod každým křídlem.
ELEKTRONICKÁ VÝZBROJ
Elektronická výzbroj jako DASS (Defensive Aids Sub-System) je instalována uvnitř letadla a je integrovanou součástí avioniky stroje. Avionika je založena na standardech NATO. DASS obsahuje elektronické rušení a elektronický podpůrný měřící systém, čelní a záďový výstražný systém, systém návnad a vymršťovače klamných cílů (chaff a flare).
Letoun je rovněž vybaven systémem FLIR ( Forward Looking Infra-red Radar) a infračerveným vyhledávacím a sledovacím systémem IRST (Infra-red Search and Track), který umožňuje pasivní detekci a sledování cílů.
KOKPIT
Pilotovým kontrolním systémem je VTAS (Voice-Throttle-And-Stick system). Na řídící a plynové páce jsou umístěny dva tucty tlačítek pro kontrolu senzorů a zbraní, obranných systémů a řízení. Přímý hlasový vstup umožňuje pilotovi zadávání hlasových povelů jako alternativu k manuálnímu ovládání - například režimů HUD/MHUDD (Head up display a Multi-function head down display), výběr frekvence radiostanice, navigačních pomůcek či selekce cíle.
Zobrazovací systém instalovaný v přilbě (HMS - Helmet Mounted Symbology System) a průhledový displej HUD ukazují pilotovi letová referenční data, zaměřování a iniciování zbraní a obraz vytvářený systémem FLIR. Přilba vyvinutá firmou Marconi Electronic Systems poskytuje rovněž možnost nočního vidění a ochranu před záblesky či elektro-optickou hrozbou.
Kokpit má tři multifunkční barevné displeje (MHDD), které zobrazují data související s danou taktickou situací, stav systémů letounu a mapy. Každá požadovaná informace může být vyobrazena na MHDD pomocí tlačítek okolo každého displeje.
VYBAVENÍ PILOTA
Do vybavení pilota Eurofighteru patří zejména přílba, tekutý kondiční přípravek, tlakový anti-G oblek, souprava proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním a vnější vesta pro různé životní podmínky (po opuštění letadla).
MOTORY
Eurofighter je vybaven dvěma motory Eurojet EJ200. Každý z nich dosahuje výkonu až 90 kN (60 kN v běžném režimu).
KONSTRUKCE
Letadlo je stavěno primárně jako jednosedadlové, plně operační dvousedadlová verze je vyráběna pro letecký výcvik. Dvousedadlová verze může létat s neobsazeným zadním sedadlem. Letoun je konstruován z uhlíkatých kompozit, sklem vyztužených plastů a slitin hliníku, lithia a titanu.
Zdroj: Mach3/Eurofighter Typhoon
Stručná charakteristika
Pohon Dva motory Eurojet EJ200
Celkový bojový výkon 40 000 lb 18 144 kg
Rozpětí 36 ft 10,95 m
Délka 52,36 ft 15,96 m
Výška 17,3 ft 5,.28 m
Plocha křídel 538 sq ft 50,0 sq m
Hmotnost prázdná 22 045 lb 10 000 kg
max. 46 320 lb 21 009 kg
Max. rychlost 1483 mph (Mach 2.0) 2387 km/h
Limitní hodnoty 'g' +9 g / -3 g
Délka rozjezdu 2,300 ft 700 m
Výzbroj BVRAAM, ASRAAM (4 body pod každým křídlem a 5 pod trupem), 27mm kanón Mauser
Posádka Jeden (2 ve cvičné verzi)

Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved