zpět zbraně JAR

Zbraně JAR

NAVIGACE

CSH-2 Rooivalk

připravil Aleš Svoboda

Rooivalk je útočná helikoptéra z poslední generace vrtulníků jihoafrického Denel Aviation. Vzdušné síly Jižní Afriky si obědnaly 12 strojů Rooivalk AH-2A, z nichž první vstoupil do služby v červenci 1999. Tyto vrtulníky tvoří část 16. letky na základně Bloemspruit. Zájem o ně projevily rovněž Malajské ozbrojené síly.

Kokpit

Posádku vrtulníku tvoří pilot a operátor zbraňových systémů (Weapon Systems Officer/WSO). Uspořádání pilotní kabiny je tandemové. Pilot sedí vzadu, vepředu pod ním pak WSO. Kokpit, jenž je osazen nárazuvzdornými sedačkami a pancéřovou ochranou, je vybaven také systémem HOCAS (Hands On Collective And Stick), což je de facto obdoba koncepce HOTAS u letadel. Avionika vrtulníku společně s přílbovým zaměřovačem a průhledovým displejem (HUD) umožňuje let ve velmi malé výšce. Zařízení FLIR (forward looking InfraRed)  a prostředky čtvrté generace pro zesílení senzorem snímaného obrazu poskytují schopnost operovat i za zhoršených světelných podmínek a v noci. Rooivalk nese i některé charakteristiky stealth, díky nízkým radarovým, vizuálním, infračerveným a akustickým příznakům.

Výzbroj

Helikoptéra Rooivalk nese zbraňový arzenál, umožňující útočit proti pěchotě, obrněné technice (včetně tanků) i proti vzdušným cílům. Zahrnuje 20mm kanón střílející kadencí 740 ran za minutu. Je umístěn na přídí, na otočné věži a může se otáčet ve směru pohledu pilota nebo WSO (díky přílbovému zaměřovači) rychlostí 90° za sekundu. Úsťová rychlost projektilu je 1100 m/s.

Jedna z divizí výrobce pracuje na vývoji protitankové řízené střely Mokopa, která má být určena především pro Rooivalk. Mokopa disponuje jak poloaktivním laserovým naváděním, tak i radarem, který pracuje v oblasti milimetrových vln. Střela má tandemovou bojovou hlavici. Její dosah činí více než 8.5 km. Stroj může používat i střely Hellfire nebo HOT 3.

Mezi další výzbroj patří rakety proti vzdušným cílům. Jde o typy V3C Darter a Mistral. Darter je naváděna infračerveně a podporuje použití přílbového zaměřovače k zachycení na cíl. Mistral má rovněž IR navádění, jeho dosah je okolo 6 km. Vrtulník může nést i 70mm neřízené rakety FFAR.

Prostředky protiopatření

Prostředkem pro radioelektronický boj je zde plně integrovaný systém HEWSPS, neboli Helicopter Electronic Warfare Self-Protection Suite. Zahrnuje radarový a laserový výstražný komplet a vypouštěč klamných cílů. Systém je programovatelný a lze ho během letu přenastavit tak, aby se adaptoval na jakékoliv ohrožení, které může v průběhu mise nastat.

Řízení střelby a pozorování

O detekci, zaměřování a sledování cílů se stará zařízení TDATS, které je vybaveno TV senzorem pro režim nízkého letu, senzorem FLIR (Forward Looking InfraRed), laserovým dálkoměrem a zaměřovačem.

Navigace a komunikace

K navigaci slouží sada obsahující GPS, senzory pro zjištění rychlosti (Doppler Radar Velocity Sensor) a směru letu (Heading Sensor Unit) a také datová jednotka (Air Data Unit). Komunikační souprava se skládá ze dvou VHF/UHF vysílačů s digitálním zpracováním hlasu, dále z jednoho HF radiopřijímače, který umožňuje komunikaci na "bezpečných" kanálech; a v neposlední řadě i ze zařízení pro identifikaci cíle (Identify Friend or Foe / IFF).

TTD CSH-2 Rooivalk

Výrobce: Denel Aviation, JAR
Motory: 2 Makila 1K2 o celk. výkonu 2 243 kW
Délka: 18,732 m
Výška: 5,187 m
Průměr hl. rotoru: 15,580 m
Max. vzletová hmotnost: 8 750 kg
Max. dolet: 1 260 km
Max. dostup: 6 000 m
Max. rychlost: 150 uzlů
Výzbroj: 4 střely air-to-air (infračerveně naváděné)
38 nebo 76 neřízených 70mm raket s různými hlavicemi
20 mm F2 kanon s 900 kusy vysokorychlostní munice
Posádka: 2 - Pilot, WSO

 

 

Prameny, foto:

    Federation of American Scientists - http://www.fas.org
    Army Technology - http://www.army-technology.com

 


Copyright © All Rights Reserved