zpět bojové helikoptéry

Ruské helikoptéry

NAVIGACE

Mi-1 Hare

Mil, SSSR


Polský licenční SM-1

Mil Mi-1 vznikl na základě soutěže vypsané v roce 1947 sovětským letectvem. Základní podmínkou bylo zhotovení prototypu třímístného vrtulníku, schopného plnit spojovací službu jak civilního, tak i vojenského charakteru. Této soutěže se kromě Mi-1 z konstrukční kanceláře M. L. Mila, tehdy ještě nesl původní označení GM-1, zúčastnil Bratuchin se svým strojem B-11 a A. S. Jakovlev s Jakem-100. Ani jeden z Milových konkurentů však neuspěl. Veřejnosti byl představen v roce 1951 na přehlídce v Tušinu. V kódu NATO obdržel název „Hare“, což v překladu znamená zajíc.

Konstrukce vrtulníku Mi-1 vycházela z klasické Jurjevovy koncepce s jedním nosným motorem a ocasní stabilizační vrtulí na konci trubkovitého nosníku. Vzhledem k tomu, že konstrukce tohoto vrtulníku je velmi jednoduchá, nevyskytovaly se větší problémy při jeho sériové výrobě. Kostra trupu je svařená z ocelových trubek a je potažena duralovým plechem. V přední části trupu se nachází kabina pro tři členy posádky. Sedadlo pro pilota je umístěno ve předu. Za ním jsou dvě vedle sebe umístěná sedadla pro cestující. V zadní části trupu, hned za kabinou, je umístěn motor, převodovka, reduktor a na konci palivová nádrž. Nosník vyrovnávacího motoru je skořepinový, duralový. Nosná a vyrovnávací vrtule jsou třílisté. Podvozek je pevný tříkolový. Po záměně za plováky muže letoun přistávat na vodní hladině. Několik vrtulníků Mi-1 bylo vybaveno lyžemi. Jako nosný motor byl vybrán sedmiválcový motor Ivčenko AI-26V domácí konstrukce, o statickém výkonu 422,9 kW. Tento motor se později ukázal jako nevhodný, často se přehříval a v důsledku toho docházelo k častým leteckým haváriím. Vzhledem ke své hmotnosti a výkonům není tento vrtulník schopen létat za zhoršených povětrnostních podmínek.

Základní verze Mi-1 byla záhy rozšířena o další verze: Mi-1 U, Mi-1 T, Mi-1 S, Mi-1 NCH, Mi-1 P a Mi-1 A Moskvič. V roce 1957 byla v Polsku zahájena sérová výroba licenčních vrtulníků pod označením SM-1.

Vedle aktivní služby ve státech Varšavské smlouvy byl zařazen do výzbroje finského letectva a dalších států. V řadě zemí byl používán až do 80. Let.

Na vrtulníku Mi-1 bylo dosaženo patnácti světových rekordů, přičemž některé byly překonány až o mnoho let později. A Moskvič. V roce 1957 byla v Polsku zahájena sérová výroba licenčních vrtulníků pod označením SM-1.Vedle aktivní služby ve státech Varšavské smlouvy byl zařazen do výzbroje finského letectva a dalších států. V řadě zemí byl používán až do 80. Let.

Verze

Mi-1
Základní verze vojenského pozorovacího a spojovacího vrtulníku pro pilota a další dvě osoby.

Mi-1 A Moskvič
Aerotaxi, používané sovětskou leteckou společností Aeroflot.


Mi-1 A Moskvič sovětského letectva

Mi-1 NCH
Zemědělská a víceúčelová verze.

Mi-1 U
Školní verze, s dvojím řízením, používaná v armádě a civilním letectvu.

Mi-1 S / Mi-3
Sanitní verze se dvěma kontejnery umístěnými na bocích trupu pro dopravu raněných. Další odlišností od ostatních verzí byla čtyřlistá vrtule.

Mi-1 P
Plováková verze používaná ke službě na moři.

Mi-1 T
Dopravní verze s dvojím řízením.  

Polské verze

SM-1
Víceúčelová vojenská verze.


Další polské SM-1

SM-1 S
Sanitní verze.

SM-1 Z
Zemědělská verze.

SM-1 SZ
Školní verze s dvojím řízením.

SM-1 W
Víceúčelový vojenský a civilní vrtulník.

SM-2
Vylepšená pětimístná polská verze.


WSK SM-2, polská úprava Mi-1
 

Uživatelé

Mil Mi-1 všech verzí sloužil ve většině členských států Varšavské smlouvy. Dále sloužil ve spřátelených zemích, a dokonce byl používán finským letectvem.

Bojové nasazení

Mil Mi-1 byl, až na několik výjimek, výhradně používán pro kurýrní účely. Z tohoto důvodu nebyl nikdy aktivně nasazen v boji proti nepříteli.

TTD Mi-1

Motor:        1x Ivčenko AI-26V; 423 kW 
Délka: 14,10 m 
Průměr rotoru: 14,34 m 
Výška: 3,30 m 
Prázdná hmotnost: 1 798 kg 
Maximální hmotnost: 2 196 kg 
Rychlost: 200 km/h 
Dostup: 6 800 m 
Dolet: 1 450 km 

Zdroje:

 


Copyright © All Rights Reserved