zpět americká vojenská technika

Americká vojenská technika a zbraně

NAVIGACE

Nová generace uniforem s digitálním maskovacím vzorem

připravil "Brian C"

ACU (Army Combat uniform)

Tato nová uniforma v roce 2005 nahradila u jednotek amerického pozemního vojska (US Army) všechny uniformy typu BDU (Battle dress uniform), ať už v potisku woodland nebo 3-color desert. Uniforma používá univerzální fraktálovou (digitální) kamufláž UCP (universal camo pattern), jehož šedivý odstín byl navržen převážně pro bojové operace v poušti a městské zástavbě. Design je výsledkem práce vojáků a armádních laboratoří.

Oproti uniformám BDU nabízí zcela nový střih, u blůzy byly odstraněny dolní kapsy, které se vlivem nošení ochranných vest staly nepotřebnými, náprsní kapsy byly zešikmeny, aby tak umožnily snadnější přístup, na ramenou přibyly kapsy, které jsou pokryté suchým zipem pro upevnění nášivek (odpadá tak pracné našívání), suché zipy jsou i na prsou. Zapínání blůzy se provádí pomocí zipu. Límec lze nosit nahoře i dole, pokud je vyhrnutý, chrání krk před dopadem úlomků. Kalhoty mají též zešikmené kapsy a zároveň přibyly i snížené kapsy, vnitřek kalhot je uzpůsoben pro vložení nákoleníků. Všechny kapsy jak u blůzy tak u kalhot mají zapínání na suchý zip.

Uniforma má stejný střih pro muže i ženy. Kromě toho byly vyrobeny čepice, klobouky a povlaky na helmu ve stejném vzoru a barevně byly přizpůsobeny i nášivky.

MCCUU (Marine Corps vombat utility uniform)

Tato nová bojová uniforma začala v roce 2002 postupně nahrazovat klasické uniformy typu BDU. Komplet využívá digitální maskovací vzor MARPAT (Marine disruptive patter) ve třech provedeních: les (woodland), poušť (desert) a zimní prostředí (snow).

Blůza i kalhoty mají nový střih, ve kterém byly zohledněny požadavky samotných vojaků. U blůzy byl\ zešikmeny náprsní kapsy, další pár kapes přibyl na ramenou a dolní kapsy byly zcela odstraněny, u kalhot došlo pouze k zešikmení bočních kapes. Díky fraktálové kamufláži vytvořené z velkého množství různě barevných pixelů, vykazuje uniforma ve všech verzích vynikající kamuflážní vlastnosti. Kromě uniformy se samozřejmě vyrábí i doplňky jako polní čepice, klobouk a potah na helmu. Na rozdíl od armády, kde vzor UCP (ACU) pokrývá u běžných jednotek všechny součásti výstroje, námořní pěchota dala přednost jednobarevnému schématu v tzv. kojotí hnědé (Coyote brown), v tomto provedení jsou vyráběny vesty, sumky, opasky, obuv a další výstrojní součástky.

ABU (Airmen battle uniform)

Nový typ uniformy navržený převážně pro pozemní personál letectva začal v roce 2007 nahrazovat uniformy BDU. Využívá digitalizované verze staršího vzoru Tygří pruhy (Tiger stripes) jehož barevné schéma je totožné se vzorem UCP. Tento vzor je označován jako Air force digital. Značným rozdílem oproti ostatním nově zavedeným uniformám je střih, který je stejný jako u BDU. Kromě samotné uniformy se ve stejném vzoru vyrábí čepice a další doplňky.

NWU (Navy working uniform)

Nová uniforma navržená speciálně pro příslušníky amerického námořnictva (US Navy), kde stejně jako v ostatních složkách ozbrojených sil nahradila typ BDU. Využívá digitálního maskovací vzoru NAVPAT, který provedený v modrém odstínu tzv. Navy blue. Vzhledem k použité kamufláží není tato uniforma vhodná pro boj, ale slouží spíše jako víceúčelový pracovní oblek a zároveň i prostředek, jak rozlišit příslušníky námořnictva od ostatních. Střih uniformy je totožný jako u uniforem USMC MCCUU, avšak jsou zde odlišnosti např. náprsní kapsy jsou vodorovné podobně jako u BDU.

MULTICAM

Výsledkem spolupráce výzkumného centra americké armády US Army Natick Soldier Research Center  a společnosti Crye Precision je první skutečně univerzální maskovací vzor, který poskytuje nevídané kamuflážní vlastnosti v každém terénu. Maskovací vzor multicam se dokáže přizpůsobit všem (s výjimkou sněhu) zeměpisným a klimatickým podmínkám a přejímá stíny a jemné tóny a maskuje přitom objem i tvar.

Problém nevhodné kamufláže se stal zjevný během nasazení amerických jednotek v Afghánistánu, kde jsou velmi rozmanité podmínky, které nedokázaly klasické maskovací  vzory pokrýt. Firma Crye Precision k tomu přistoupila vědecky a začala zkoumat, jak se různým podmínkám přizpůsobuje zvěř, a také zkoumala, nakolik jsou vzory viditelné v otevřeném terénu. Během testů sklidila tato kamufláž větší úspěch, než se čekalo . V roce 2010 byla vybrána jako nová uniforma speciálně pro americké jednotky nasazené v Afghánistánu.

 

 


Copyright © All Rights Reserved