zpět ruské dělostřelectvo

Ruské dělostřelectvo

NAVIGACE

Samohybná houfnice 2S19 Msta-S

Připravil Brian C

Samohybná houfnice 2S19 Msta-S ráže 152 mm navrhovaná k ničení nechráněných bodových cílů, živé síly a ostatního vojenského materiálu protivníka, vstoupila do výzbroje sovětského pozemního vojska v roce 1989. Msta-S zahrnuje věž namontovanou na obrněném pásovém podvozku s komponenty převzatými z tanků T-72 nebo T-80.

Zbraň vyrábí podnik Uraltransmaš v Ekatěrinburgu. Uraltransmaš také produkuje taženou verzi nazývanou Msta-B. Existují také dvě modernizované verze, a to 2S19M s vylepšeným počítačovým systémem řízení palby a 2S19M1 určená pro export se standartní ráží NATO 155 mm.

Výzbroj

Hlavní zbraní je houfnice 2A64 ráže 152 mm, vyráběná státním podnikem Barrikady ve Volgogradě, který se zabývá produkcí různých variant zbraní velkých ráží určených pro pozemní vojsko a námořnictvo. Náměr a odměr houfnice je od +68° do -3°. Věž je plně otočná o 360°.

Další výzbroj je tvořena dálkově ovládaným protiletadlovým kulometem PKT ráže 12,7 mm.

Počet vezené munice je 50 kusů pro houfnici a 300 kusů pro kulomet.

Munice

Msta-S může pálit mnoho typů munice, nejpoužívanější je typ HE-FRAG (high explosive fragmentation) a vylepšený HE-FRAG s odpařovací základnou (base-bleed), díky které má větší dostřel. Dále pak jsou to kontejnerové projektily obsahující submunici a nejnovější laserem naváděný 152 mm projektil Krasnopol.

Houfnice může také pálit speciální projektily 3RB30, které nesou rušící zařízení, které je schopno blokovat nepřátelskou komunikaci na vzdálenost až 22 km v rozmezí frekvencí 1,5-120 MHz.

Výkon

O nabíjení děla se stará nabíjecí automat, který 2S19 umožňuje vypálit až 8 ran za minutu.
Baterie osmi Msta-S může ,,doručit“ na cíl až tři tuny munice během jedné minuty. Jejich palba je koordinována systémem řízení palby na speciálním vozidle.

Všechna vezená munice je umístěna v zadní části věže a mobilní nabíjecí lávka dovoluje nabíjet a vést palbu do všech úhlů postavení bez toho, aby se zbraň vracela do nabíjecí polohy.

Nabíjecí mechanismus se skládá z automatického nabíječe pro projektily a poloautomatického nabíječe pro nálože. Střelci stačí jen mířit na prostor cíle pomocí panoramatického zaměřovače. Rovněž velitel houfnice může zaměřovat cíl a vést palbu.

Konstrukce úložného prostoru pro munici umožňuje současné skladování různých druhů projektilů. Automatický nabíjecí mechanismus může vybírat druh munice a řídit nakládání a množství munice.

Pohon

2S19 je poháněna přeplňovaným dieselovým motorem s přímým vstřikováním. Je to vysokorychlostní, čtyřtaktní, multi- palivová, kapalinou chlazená jednotka. Maximální výkon je od 574 kW do 617 kW (780 až 840 koní). Pojezdové ústrojí má torzní pérování s nastavitelnými tlumiči.

Maximální rychlost 2S19 na silnici je 60 km/h a dojezd je 500 km.

Zdroj

http://www.army-technology.com/projects/mstas/

 


Copyright © All Rights Reserved