zpět ruské tanky

Ruské tanky

NAVIGACE

Výbava ruských tanků TŠU-1 Štora-1

VNII Transmaš a Elers-Elektron, Rusko

Připravil Lukáš Visingr


Rušící zařízení Štora-1 na tanku T-90S

Po zveřejnění mých článků o novém ruském tanku T-95 jsem obdržel několik dotazů ohledně rušícího systému Štora, kterým je toto vozidlo vybaveno. Většina dotazů směřovala k údaji, že tento systém je schopen zneškodňovat i protitankové střely typu BGM-71 TOW, který podle názoru tazatelů nijak rušit nelze.

Faktem je, že komplex Štora-1 (česky "Roleta") je skutečně unikátním systémem, který (pokud je známo) nemá ve světě obdobu. Propagační materiály výrobce jej charakterizují zkratkou EOCMDAS (Electro-Optical Counter-Measures Defensive Aids Suite). Stručně by se dal popsat jako obranný rušící systém schopný zabránit zásahu tanku protitankovou řízenou střelou druhé nebo dvouapůlté generace. Byl představen v roce 1988 a kromě zmíněného T-95 je umístěn na typu T-90, některých modernizovaných variantách tanků T-72 a T-80 a konečně na ukrajinském T-84.

Nejprve si vyjmenujme jednotlivé komponenty, z nichž Štora-1 sestává. Na prvním místě je to čtveřice detektorů ozáření laserovým paprskem, z nichž dva TŠU-1-11 se nacházejí na přední části věže a dva TŠU-1-1 na její zadní části. Jejich vstupní čidlo je seřízeno na vlnovou délku od 0,6 do 1,1 mikrometru, pokrývají horizont v úhlu 360 stupňů a ve vertikální rovině mají rozsah od -5 do +25 stupňů. Dalšími částmi jsou pak dva infračervené zářiče TŠU-1-7 instalované na čele věže a dva šestihlavňové zadýmovací granátomety ráže 81 mm po bocích věže. Uvnitř vozidla se nacházejí dva ovládací panely (jeden u velitele a jeden u střelce) a řídící mikroprocesorová jednotka.

A nyní konečně k tomu, jak Štora-1 pracuje.

Abychom správně pochopili princip fungování proti střelám druhé generace (např. TOW nebo HOT), musíme si nejprve stručně říci něco o jejich navádění. U první generace musel operátor sledovat jak cíl, tak raketu, kterou dálkově řídil. Je jasné, že obsluha takové zbraně byla mimořádně náročná. U střel druhé generace, často označovaných jako "poloautomatické", stačí střelci sledovat pouze cíl. Střelu sleduje automat, a to pomocí infračervené stopové žárovky na její zádi. Střelec udržuje záměrný kříž na cíli a autopilot posílá raketě povely (ať už po vodičích, nebo bezdrátově), které ji udržují ve směru cíle. Zdálo by se, že taková koncepce je nenarušitelná. Nicméně, stále platí staré známé rčení: "V Rusku? Tam je všechno možný!"

Slabinou poloautomatických střel je právě ono sledování. Mlčky se předpokládá, že automat bude sledovat tu správnou žárovku. A v tom je celý vtip! Zmíněná dvojice infračervených zářičů TŠU-1-7 vytvoří další tepelné stopy, které se svou vlnovou délkou (od 0,7 do 2,7 mikrometru) shodují se stopovkou střely. Automat je samozřejmě zmaten a zpravidla dojde k závěru, že je třeba provést vertikální korekci letu. Následkem toho pak raketu navede do země, nebo k obloze, to podle toho, zda střelec mířil pod zářiče, nebo nad ně.

Druhou funkcí je odvrácení útoku střel dvouapůlté generace, tj. takových, které se navádějí poloaktivně na odraz laserového paprsku na tanku. Typickými příklady jsou americká AGM-114A Hellfire a ruská 9M120 Vichr. Jestliže detektory ozáření zaznamenají laserový paprsek, systém informuje posádku výstražným zvukovým i světelným signálem, načež natočí věž do směru, z něhož paprsek přichází. Pak spustí palbu z dýmových granátometů. Do tří sekund se ve vzdálenosti 50 až 70 m od tanku vytvoří aerosolový a dýmový oblak o rozměrech cca 15 x 10 m, který setrvá asi 20 sekund a je pro laserové přístroje takřka neproniknutelný. Natočení věže má ještě dvě další výhody. Po zneškodnění rakety může střelec ihned zahájit palbu na zdroj ohrožení a v případě, že rušení nezabere, je tank alespoň ke střele natočen svou nejlépe pancéřovanou částí.

Všechny komponenty dohromady váží asi 350 kilogramů, mají příkon 2,2 kW a náklady na celé zařízení se údajně pohybují okolo 10 procent ceny tanku. Zvýšení pravděpodobnosti přežití tanku v bojové situaci je pak matematicky vyjádřeno číslem 3,8.


Prameny:


All Rights Released.

 


Copyright © All Rights Reserved