zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

BGM-71 TOW



Protitanková střela TOW vznikla začátkem 70. let a měla poskytnout jednotkám US Army potřebnou palebnou sílu pro ničení nepřátelských obrněných vozidel s dostatečnou přesností na velkou vzdálenost. TOW je dosud jednou z nejefektivnějších amerických zbraní tohoto určení.
Samo označení TOW je zkratkou ze slov "Tube launched, Optically tracked and Wire guided". Odpalovací systém TOW je možno instalovat na vozidla Jeep nebo obrněná vozidla pěchoty (např. Bradley Fighting Vehicle), střely TOW jsou také často používány vrtulníky nasazenými na podporu pozemních jednotek.
Postup při odpálení rakety je v podstatě stejný jako při střelbě z bazuky: Střelec zaměří cíl hledáčkem umístěným na odpalovací trubici. Za střelou se odvíjí dvojice tenkých drátků, kterými jsou přenášeny signály při navádění na cíl. Střelec má k dispozici optické zařízení (nebo zařízení pro noční vidění) s nitkovým křížem, jenž má zaměřen na cíl. Světlo na zadní části střely indikuje její pozici vůči cíli a elektrické signály ji usměrňují na kurz, vedoucí k cíli, na nějž je střelec zaměřen.
I přes všechny technické vymoženosti 70. i pozdějších let funguje metoda drátového navádění překvapivě velmi dobře. Tenoučké drátky prokázaly, že jejich použití je skutečně jednoduchou a spolehlivou cestou pro přenos signálu střele. Rovněž použití optického zařízení pro sledování cíle, včetně jednoduchého periskopu pro noční vidění spolu s využitím FLIR (Forward-Looking-InfraRed) je více než dostatečné. Helikoptéry mají tento přístroj umístěn obyčejně na vrchní části kabiny nebo na vršku rotoru, takže vrtulník může zůstat skryt za terénní nerovností a přitom navigovat svou TOW na cíl. TOW byly poprvé použity jednotkami US Marine Corps v květnu 1972 ve Vietnamu a jejich vrtulníky zaznamenaly 80% účinnost.
Poslední typy TOW – 2A a 2B mají dvě tandemové bojové hlavice, kdy první slouží k probití pancíře, druhá exploduje uvnitř vozidla. TOW 2B patří ke špičce ve svém druhu, neboť se probíjí do tanku shora, tedy místem, kde je pancéřování nejslabší.
Stručná charakteristika
Výrobce Hughes Aircraft, McDonnell Douglas
Hmotnost střela 47 lb 21,3 kg
hlavice 13 lb 5,9 kg
Délka 4,6 stopy 140,2 cm
Průměr 6 palců 15,2 cm
Navádění optické (manuální)
Pohon 2 raketové motory na pevné palivo Hercules (první motor vystřeluje raketu z odpalovací trubice)
Rychlost 0,9 Mach 1074 km/h
Dolet 4100 yardů 3750 m
Bojová hlavice vysoce explozivní protipancéřová
Začátek výroby 1970


Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved