zpět současné letouny USAF

Současné americké vojenské letouny

NAVIGACE

Návrhy do konkurzu ATF

Připravil Lukáš Visingr

První zmínky o konkurzu ATF (Advanced Tactical Fighter) se objevily už na přelomu 70. a 80. let, kdy světu stíhacích letounů kraloval F-15 Eagle. Již tehdy Američané začali pracovat na jeho perspektivním nástupci pro začátek 21. století. Konkrétní podobu dostal program ATF koncem 80. let. Do "finále" výběrového řízení se dostaly typy YF-22 Lightning II a YF-23 Black Widow II. To už však byly prakticky "hotové" letouny. Podívejme se ale také na koncepční návrhy, které sice zůstaly jen na papíře, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Návrh Výrobce Vlastnosti
Boeing Gigant ze Seattle vyvořil těžký stíhací stroj s pohyblivými kachními plochami, tryskami pro vektorování tahu a velkými řízenými střelami, jež byly přepravovány napůl zakryté v trupu.
Grumman Letoun s vysoce šípovým křídlem, pohyblivými kachními plochami, vektorováním tahu a mohutnými vstupy vzduchu v kořenech křídel.
Grumman Nejde o nic jiného, než o bojovou verzi experimentálního letounu X-29 s negativním úhlem šípu křídla. Tato koncepce se vyznačuje špičkovými manévrovacími schopnostmi a malým odporem (a v důsledku toho nižší spotřebou paliva).
Lockheed Podoba s SR-71 se rozhodně nezapře. Většina konstrukce letounu měla být z nových hliníkových slitin, vnitřní struktury z uhlíku a na části, kde se předpokládaly extrémní teploty (až 540 °C), se počítalo s titanem.
Lockheed Tento návrh kladl důraz na možnost operovat z nezpevněných drah (počítalo se s tím, že na začátku eventuální III. světové války zničí Sověti taktickými jadernými zbraněmi všechna letiště NATO v Evropě), což bylo zajištěno použitím delta-křídla, kachních ploch a vektorování tahu motoru.
McDonnell
Douglas
Tento letoun byl navržen pro boj v nadzvukových rychlostech (evidentní reakce na sovětský MiG-31.
McDonnell
Douglas
Originální, avšak nepříliš perspektivní návrh s rovnými křídly i kachními plochami. Je zřejmé, že přední a střední část trupu byla převzata z F-15 Eagle.
Rockwell Velký letoun s dvourozměrnými tryskami pro vektorování tahu a charakteristikami "stealth". Výzbroj tvořily čtyři střely AMRAAM a dvě ASRAAM v komorách na bocích motorů, případně další střely pod křídly a na jeho koncích. Všimněte si, že stroj je vybaven i kanónem v kořenu pravého křídla.
Neznámý Lehký stíhací letoun s kachními plochami, šípovým křídlem a motory umístěnými pod válcovým trupem. Velké klapky na křídlech naznačují důraz na značné manévrovací schopnosti.
Neznámý Tento štíhlý stroj je nápadný použitím usměrňovacích kuželů ve vstupech vzduchu, s čímž se u amerických stíhaček setkáváme zřídka. Motory mají infračervené clony a dvourozměrné trysky s vektorováním tahu. Zbraně jsou neseny v trupu; vřetenovitá tělesa na koncích křídel jsou pouzdra zařízení ECM.

Prameny

Internet: http://www.geocities.com/jkpete106/aircraft/atf.html

 


Copyright © All Rights Reserved