zpět lodní zbraně

Lodní zbraně

NAVIGACE


Vertical Launching System (VLS)

Vertikální odpalovací systém


Vertikální odpalovací systém VLS je celosvětovým standardem raketových odpalovacích systémů umístěných na palubách námořních plavidel. Pod vedením US Navy vyvinula firma Martin Marietta nejpokročilejší odpalovací systém na světě. Zařízení VLS podporuje současné víceúčelové vyzbrojení plavidel včetně protiletadlových či protiponorkových střel, raket pro vlastní obranu, útočných raket a střel proti povrchovým plavidlům.

VLS je pevný vertikální úložný a odpalovací systém pro více střel, který je pro lodi US Navy významnou palebnou silou. Schopnost VLS připravit současně různé střely v obou polovinách vypouštěcího modulu dovoluje rychlou reakci na různé druhy napadení. Kromě vyzbrojování stávající flotily se počítá i s vyzbrojováním tímto systémem u další generace povrchových plavidel. VLS je současně zdokonalován a připravován na schopnost pojmout i nově vyvíjené střely. VLS si do své výzbroje vybralo i námořnictvo osmi dalších zemí - Kanady, Japonska, Německa, Turecka, Španělska, Nizozemska, Austrálie a Nového Zélandu.

Nový plán modernizace pro povrchová bojová plavidla by mohl poslat některé lodi dříve do výslužby, na druhé straně instalací odpalovacích zařízení VLS zvýší palebnou schopnost zbývajících plavidel.

Odpalovací trubice ve službě a vyvíjené
Průřez
Střela SEASPARROW STANDARD Missile-2 Block II, III Vertical Launch Anti-Submarine Rocket (VLASROC) TOMAHAWK STANDARD Missile-2 Block IV, IVA ve vývoji


Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved