zpět speciální jednotky

Speciální jednotky

sekci připravuje Michal Uher

NAVIGACE

Special Air Service - British Army

Obsah
Úvod
Příprava na výběrové řízení

Příprava na výběrové řízení u SAS

Začněme jednoduchým faktem. Dostat se do zvláštních služeb ve Spojeném Království (nebo dosáhnout dobrých časů v triatlonu atd.) vyžaduje, abyste našli způsob jak se stát VZO – “Velice zdatnou osobou”.

Výdrž příslušníků SAS, jak mentální tak fyzická, je předmětem mnoha legend. Jedním z mnoha příkladů byl Cpl Sillito, který po útoku na německý železniční systém v roce 1942 prošel 160 km zpět do bezpečí v pouze dvou dnech. Během své cesty zpět neměl potraviny ani vodu. Ano, je to možné, abyste si vytvořili takovou výdrž. Ve skutečnosti tělo má několik limitů a pečlivým tréninkem jich může být dosaženo.

Je vždy dobré stavit se u vaší místní jednotky domobrany nebo pravidelných složek armády a laskavě je požádat, zda existují nějaké specifické vstupní požadavky. Také dostanete specifický cíl, který pomůže při psychické přípravě a stanovení cílů. Například jsem četl jeden článek, který říkal, že 21. SAS v Londýně chtěl po lidech uběhnout 13,6 km za hodinu a uplavat 400 metrů. Musím říci, že když jsem dělal vstupní test u 21.SAS v osmdesátých letech, to nebyl takový boj. Jediné co jsem udělal bylo, že jsem uběhl pár koleček po trati, lehy-sedy, sklapovačky. Potom nás s Bergeny a vybavením vykopli na kopce.

Nezapomeňte, že fyzické požadavky jsou pouze minimálními požadavky. Budete se muset dostat přes “Výdrž” což je mezi 60km a 72km nebo spíše 15 hodin chůze do kopce a běhu na rovině a dolů z kopce. To bude nějak dobu trvat, než se k tomu dopracujete.

Mariňáci (Royal Marines Commado – test zahrnuje běh/chůzi na 14,5 km s batohem a zbraní za 90 minut) a Paragáni (Výsadkáři) mají také své vstupní minimální úrovně, které musíte splnit pokud se tam chcete dostat.

Toto je informace o základních oblastech. Výpis není úplný a bude nezbytné, abyste o tom ještě více četli. Podívejte se na některé fitnessové stránky nebo si kupte/půjčte knihu, která tyto oblasti popisuje podrobněji.

Táhne mne to triatlonistům, protože jsou nejužitečnější skupinou, jakou jsem potkal. Většina z nich má vynikající znalosti o níže uvedených oblastech. Pokuste se najít nějaké jejich stránky nebo místní klub. Také zjistíte, že hodně z nich je v armádě, u policie a hasičů. Někteří jsou Mariňáci, kteří například ve Spojeném Království mají svůj tým jako Paragáni a SAS.

1. Výživa

Jednou velice důležitou věcí, kterou budete muset pochopit, (Já jsem to nepochopil a odpadl jsem z vyčerpání v Brecons) je náhrada uhlohydrátů. Uhlohydráty jsou rychle spotřebovány během cvičení, tak se snažte zvyknout si pít uhlohydrátové nápoje před a po cvičení. Lucozade je docela dobrý.

Na trhu je několik dalších, tak se nebojte experimentovat a zjistit, který vám nejvíce vyhovuje. Některé jsou ISO tonic, což znamená, že mohou být rychleji vstřebatelné. Zjistíte, že mnoho triatlonistů vám bude radit se před těžkým cvičením naložit uhlohydráty. To znamená, že byste se měli pokusit jíst stravu s 90% komplexních uhlohydrátů tři dny předem, abyste si vytvořili rezervy energie. Je to jako natankovat benzín, který pohání vaše auto – tělo.

Komplexní uhlohydráty

Komplexními míním cereálie, těstoviny, rýži, celozrnný chléb a brambory. Pokud jíte jednoduché uhlohydráty jako čokoládu nebo cukrem nacpané sladkosti, můžete si rozkolísat hladinu cukru v krvi a to může ovlivnit také vaši mentalitu. Já to vím, protože se to stalo mě!! Je vyžadována nízko-tučná dieta (žádné výlety na smažené řízečky prosím.... Dejte si kuřecí nebo skopové přírodní řízky pokud chcete). Dále vám to bude vysvětleno proč.

Jednoduchým faktem je to, že uhlohydráty mají méně kalorií než tuk. Tudíž konzumováním kalorií zásobujete své tělo méně efektivněji. Tělo může získat 4kcal z uhlohydrátů nebo bílkovin, 7kcal z alkoholu a 9kcal z tuku. Podívejte se do knihy, ve které je napsáno jak počítat kalorie, pokud nevíte, kolik kalorií má vaše strava. Pokud se nalijete pivem nebo něčím silnějším budete mít 180 kalorií na třetinku a nebo 420 třeba u Guinnessu. Přemýšlejte nad tím při další těžké noci!!

Bílkoviny

Jsou vyžadovány pro růst a údržbu. Produkují enzymy a hormony a rovněž opravují svalovou hmotu, formují vlasy a nehty. Nacházejí se v mléce, mase a vejcích (i celozrnných obilovinách – pozn. překladatele).

Tuky

Ačkoli byste neměli jíst vysoko tučnou stravu, potřebujete tuky, abyste mohli vstřebat vitamíny A, D, E a K. Pomáhají udržovat strukturu a zdraví buněk a jsou potřeba pro syntézu hormonů (v mléce a mase). Snažte se o 10-20% tuku ve vaší stravě. Pokud se snažíte o snížení hmotnosti, pokuste se o 10%. Jelikož jsem urostlý, je potřeba, abych si tak udržoval vyrovnanost. Abyste se ujistili, že jíte jídlo s nízkou hodnotou tuku, musí být nutriční hodnota uhlohydrátů 3x větší než tuku.

Vitamíny a minerály

Jsou potřeba pro různé chemické reakce v našem těle, a tak nějaké multivitamíny nejsou k zahození.

2. Strukturovaný tréninkový program

Jak se dostanete k požadovaným hodnotám (např. uběhnout za hodinu 13,6 km)? Vašim úsilím musí být:

  • splnit vzdálenost
  • a splnit vzdálenost v požadovaném čase

Chcete dosáhnout vzdálenosti, protože pokud se musíte vzdát a jít / zkolabovat, tak se budete cítit opravdu špatně. Nedělejte to!! Pokud to nesplníte v požadovaném čase, tak pořád splníte vzdálenost, což je alespoň jeden pozitivní výsledek.

Váš týdenní tréninkový režim by se měl skládat z:

  1. nízko-úrovňové tréninky
  2. rychlejší tréninky pro zlepšení rychlosti a fyzičky
  3. jeden trénink závodní rychlostí pro dosažení 13,6 km za hodinu

 

Máte štěstí pokud jste někdy před tím trénovali atletiku nebo jste přirozeně rychlí. Jaké štěstí. My ostatní budeme muset tvrdě trénovat, abychom se do toho stupně dostali. Vaším cílem je uběhnout 1,6 km za 7 minut. Potřebujete se dostat do určité úrovně, protože příliš rychlý běh instruktory moc neohromí!

Ujistěte se, že víte jak daleko běháte. Nasedněte do auta a změřte to, nebo ještě lépe si vypůjčete kolo s tachometrem od kamaráda.

Na to, abyste zjistili jak těžce pracujete, potřebujete sledovat srdeční tep. Pro zjištění maximálního tepu odečtěte svůj věk od 220. Na tomto pak založíte své tréninky. Nejlepší cestou je udělat si v místní tělocvičně zkoušku srdečního tepu. Pokud si nemůžete dovolit nebo půjčit měřič srdečního tepu, tak spočítejte tep za 15 sekund a vynásobte 4.

Pro týdenní trénink bych doporučil následující: Pamatujte si, že budete růst postupně, abyste se dostali do této úrovně. Protahujte svaly před a po. Pijte předem. Pokud se cítíte špatně nebo nevyrovnaně pak jděte, zastavení by vás mohlo složit. Pokud jste po nějakou dobu necvičili, jděte na prohlídku ke svému lékaři před tím než začnete.

Pondělí – 13,6 km, pomalejším tempem nebo na 50-60% vašeho maximálního tepu. Pokud nebudete moci udělat 13,6 km najednou, tak zkuste 6,4 km běh, chůzi pro regeneraci 5 min. a potom dalších 6,4 km. Možná také 3,2 km, chůzi, 3,2km atd. Toto je známo jako stavění vytrvalosti. Při nižším tepu bude vaše tělo spalovat více tuky než uhlohydráty. (nebo glykogen – což je to, v co vaše tělo přetváří uhlohydráty).

Úterý – Odpočinek

Středa – Posilování v tělocvičně. Zaměřte se na hlavní svalové skupiny. Hlavně nohy a paže. Před cvičením se zahřejte během nebo jízdou na kole. Alternativně vyzkoušejte kruhový trénink, který zvýší vaši sílu a výdrž. Pokud budujete sílu, pak běhejte před a po každém okruhu.

Čtvrtek – Odpočinek

Pátek – běh 1,6 a 3,2 km při 80% vašeho maximálního tepu. Odpočinek a opakovat. Pokuste se o 1,6km za 7 minut. Postupně se dopracovávejte k 13,6 km. Můžete také zkusit pyramidový nárůst vzdálenosti při vysoké rychlosti 1,6 km, 3,2 km, 4,8 km, 6,4 km. Při vyšším tepu budete namáhat své tělo a dělat jej silnější a také zvyšovat svou aerobní kapacitu. Při vyšším tepu tělo spaluje více uhlohydráty než tuky.

Sobota/Neděle – záleží jak se cítíte, pak opakujte pondělní a páteční tréninky. Pokud jste unaveni, tak odpočívejte. Potřebujete nechat tělo odpočinout abyste se zotavili a budovali sílu.

Odpočinek mezi tréninky je důležitý. Obecně trénuji tak, jak se cítím. Budu trénovat o to více pokud trénuje i kamarád. Zvažte svůj přístup. Podívejte se do poslední části.

3. Hydratace

Je bezpočet důvodů, proč potřebujete pravidelně přijímat tekutiny (ne pivo...)

  • ochladit tělo a mozek, aby patřičně fungovaly
  • nahradit ztrátu tekutin při cvičení
  • nahradit spálené uhlohydráty
  • minimalizovat možnost svalových křečí

Budete potřebovat nejméně dvě nebo tři láhve na vodu (instruktoři vám řeknou, co si myslí, že budete potřebovat ...) Udělejte si jednu láhev pro nahrazování uhlohydrátů. Vždy udržujte své lahve plné. Pokud tak neuděláte, budete v problému, když uslyšíte jak šplouchají a vy nevíte, kdy je zase budete moci doplnit. Zvykněte si usrkávat za pohybu, ušetříte tak čas.

Pravidelná hydratace je doporučena vyšší mezi tréninky. Osobně jsem býval vyčerpaný, dokud jsem si na to nezvykl. Při odpočinku pijte regenerační uhlohydrátové nápoje. Pořád se budete cítit trochu unavení, ale nebudete tak vyčerpaní.

Pokud se nenatankujete před a po cvičení, vaše tělo získá původní hydrataci po 48 hodinách. To je v pořádku, pokud cvičíte jednou nebo dvakrát týdně, ale pokud se chcete dostat do úrovně mariňáků nebo SAS budete muset trénovat a pít více. Pokud nepijete, může to vést ke křečím, což se stává triatlonistům, kteří neudržují hladinu vody v těle.

Brát vodu z horských potůčků se nedoporučuje, pokud nemáte čistící tablety. Vždy využívejte možnosti vodu srkat. Nepijte vodu velkými doušky. Pro vaše tělo je to obtížné pokud máte maximální tep a běžíte s batohem.

Mohli byste také přidat trochu soli do svého jídla. Tento tip mám od kamaráda, který dělal železného muže. Sůl udržuje vodu v těle.

4. Protahování

    Musíte si zvyknou také na protahování před a po cvičení. Je to jako u motoru vašeho auta. Pokud jej nezahřejete, pak se brzy pokazí. Vaše svaly jsou něco podobného. Potřebují před cvičením zahřát a protáhnout. Zvykněte si na to, že protahování je součástí vašeho tréninku. Protahování provádějte pomalu do pocitu protažení. Pokud to bolí, tak jste to přehnali. Protažení předchází mnoha únavovým zraněním, která jsou u běžců běžná.

5. Drobná poranění

Delší a tvrdší tréninky, které budete muset podstoupit během výběrového řízení, pravděpodobně budou znamenat podstoupení některých menších zranění. Můžete si pomoci tím, že budete dělat aktivity, které jsem už uvedl. Zahrnuje to protahování, hydrataci a rozdělení tréninku, což se skládá z nepřetrénování a odpočinku.

Pokud já vím (pokud se pravidla nezměnila), tak máte u jednotek domobrany pouze jeden pokus. Pokud se zraníte, jelikož tam není návratu, musíte celý proces opakovat. U pravidelných jednotek vám může lékař dát den volna na zotavení.

Pokuste se uvědomit si to, když jste venku. Je několik důvodů pro tato drobná zranění:

 

Puchýře

Když jsem připravoval “výběrovou trasu” na Fanu v Září 99 pro mé stránky, udělal jsem jednoduchou chybu. Bylo horko a vzal jsem si slabší ponožky. Udělal si mi na nich překlad. Velmi brzo jsem zjistil, že se mi udělali puchýře a já to pozdě zjistil. V této souvislosti s tím jsem musel zpomalit (což nenávidím) a chodil jsem příští týden poněkud legračně…

V současné době boty, které vyfasujete, jsou mnohem propracovanější než před 15-ti lety. Nezraníte se v nich, obzvláště při běhání a chůzi po kopcích. Pokud se vám přece jen puchýře utvoří, použijte prostředky jako Compeed nebo Tinc Benz, které se aplikují vatou. Pálí to jako peklo, ale pokožka rychle ztvrdne a vypadá to, že puchýře se znovu neobjeví. Nezapomeňte mít něco takového ve svém Bergenu.

Křeče

OK, dívali jsme se na to, proč se můžete vyčerpat, ale co se s tím dá dělat?

Pokud je to menší např. jen trochu nepohodlné, ale neznemožňuje vám to dělat cokoliv, může vám pomoci hodně protažení. Pokuste se zaměřit na danou oblast po té co jste dokončili trénink a máte rozehřáté svaly. Nemělo by to jít přes bolest.

Měli byste také mít sebou nějaké léky jako Ibupofen. Měli byste mít také nějaké obvazy na obvázání svalu – ne moc těsně, to by mohlo narušit krevní oběh a to by mohl být i konec výběrového řízení.

Pokud zranění je vážnější, musíte požít jednoduchý princip:

 

Po další 2-3 dny aplikujte sáček s ledem a pak zase teplý obklad.

Toto by mělo pomoci při procesu uzdravování. Pokud můžete, tak opatrně protahujte. Měli byste používat také nějakou oporu, abyste danou oblast chránili při každodenním používání. Příjem vitamínu C také pomáhá uzdravení.

6. Duševní zaměření

Osobně shledávám dobrým mít cíl, o který se budu snažit. Pomáhá mi to při duševním zaměření. Mnoho mužů (a nějaké ženy, vidíte že mé stránky jsou psány neutrálně) potřebují něco, o co budou usilovat a jsou trochu ztraceni pokud nemají něco, na co by se zaměřili. Je to jeden z důvodů prč jsem se dal a triatlon než na nekonečné tréninky v tělocvičně.

Je to velmi dobré pokud jste zcela fit a také velice moudré, pokud ale nejste zaměřeni na to, že se chcete dostat do speciálních jednotek Spojeného Království, budete na tom muset zapracovat než se vydáte s Bergenem do kopců.

Důvod je jednoduchý. Proč myslíte, že trénujeme na kopcích a horách? Jednoduché, je to jedinečná fyzická a duševní výzva. Ty kopce vás dostanou na dno po obou stránkách. Není to pouze úsilí co budete potřebovat, je to také duševní vytrvalost. Věřte mi. Při mém výběrovém řízení bylo několik uchazečů, kteří to zabalili dávno přede mnou. Myslím, že to bylo hlavně proto, že nebyli zvyklí na kopce.

Mě už se to stalo, tak vím co je čelit špatnému vrcholu (když si myslíte, že jste na vrcholu a za ním je další … a další… a tak to pokračuje!!) Nebylo to duševní zaměření co mě dostalo, spíš to, že jsem ignoroval výživné potřeby neměl dostatek tréninku mezi víkendy výběrového řízení k domobraně SAS. Prosím, nedělejte tutéž chybu. OK, dostal jsem se, protože jsem byl připraven od pěchoty, ale dával jsem přednost kopcům.

  1. Pozitivní samomluva - Pořád si říkám věci jako: Trénoval jsem dost tvrdě, tak vydržím jít, já to nevzdám. Obecně řečeno se tímto vaše tělo dostane přes těžkou dobu a budete pokračovat v chůzi
  2. Jasná mysl – vypněte různé rozhovory ve vaší hlavě. Zaměřte se na každý krok. Nic by vás nemělo obtěžovat, jste to jen vy proti kopcům.
  3. Stanovení cílů – pokud musím jít znovu do kopce, vyberu si místo v půli kopce jako je hranice nebo praskliny. Jakmile se tam dostanu, budu si říkat: “Mám už jen půl kopce před sebou.” Jakmile jsem nahoře dám si slovní poplácání: “Dobrá práce Johnie, starouši. – Teď se dáme do druhého!”

…Mějte důvěru ve své schopnosti…

Děkuji kamarádovi Johniemu, že mi poskytl tento plán přípravy na výběrové řízení k SAS. Zájemci o více informací by se měli podívat na jeho stránky v angličtině na http://www.mfat.co.uk/
Autorská práva jsou Johnieho, takže pokud by chtěl někdo tyto informace použít jinak, než ke své vlastní potřebě, tak ho nejdříve kontaktujte přes jeho stránky.

Varování!

Každý jste zodpovědný sám za sebe. Nedělejte nic, o čem nejste přesvědčeni, že to zvládnete. Pokud si nejste jisti, poraďte se s lékařem. Pokud se zraníte, tak zarmoutíte nejen sebe, ale i své blízké. Nezneužívejte jejich lásky kvůli vaší hlouposti.

Pokud dojde k nějaké újmě na zdraví či majetku, tvůrci těchto stránek se vzdávají zodpovědnosti. Každý, kdo se bude řídit tímto plánem, je zodpovědný za své konání a není možno vymáhat jakékoliv odškodnění na tvůrcích těchto stránek.

 


Copyright © All Rights Reserved