NAVIGACE |
|
|
připravil Pospa
Tank K2 patří k další generaci hlavních bojových tanků (MTB main battle tank) a nahrazuje starší typy tanků K1 a americké M74/M48. Zatím je označován jako KNMBT (Korean New Main Battle Tank), nebo XK2 (experimental K2).
Byl vyvinut agenturou pro obranný vývoj (Agency of Defence Development – ADD) v Jižní Koreji spolu s partnery GIAT a DIETH s rozpočtem přes 230 milionů $ během jedenácti let od roku 1995. Víc jak 90% návrhu tanku je domácí.
Posádku tanku tvoří tři lidé – řidič, střelec a velitel. Tank vyrábí firma Roten a také s firmami Samsung Techwin a World Industrie Ace Corporation. Plná výroba by měla začít v roce 2011, kdy je plánována výroba asi 680 těchto černých panterů.
Tank pohání německý motor Europowerpack, dvanáctiválcový čtyřtaktní více-palivový vodou chlazený vznětový motor MTU přeplňovaný turbodmychadlem o výkonu 1500 hp (1103 kW) při 2600 otáčkách za minutu; podobný jako u německého tanku Leopard 2. Vývoj a výroba motoru je v továrnách Doosan Infracore Corporation a STX Engine Corporation. To mu dává možnost se pohybovat se až do 70km/h na silnici a udržet rychlost až 48km/h v terénu. Může zrychlit z 0 na 32km/h za 7s.
Motor, který je menší než spousta jiných motorů této generace s podobným výkonem, umožnil konstruktérům ve zbylém prostoru instalovat malý motor s plynovou turbínu, vyráběnou firmou Samsung Techwin a schopnou dosáhnout výkonu 400hp. Tento motor je schopen zajistit energii pro palubní systémy v době, kdy je hlavní motor vypnutý. To umožňuje tanku uspořit palivo při chodu naprázdno a omezit celkové tepelné a akustické projevy. Bez přípravy se může brodit ve vodě do hloubky 2,2m, s přípravou do hloubky 4,1m. Může vyjet 60° stoupání a přejet vertikální zátaras vysoký 1,3m.
Oproti svému předchůdci K1 má tento tank mnohem vyvinutější systém odpružení. To mu umožňuje „posadit se“, „postavit se“, nebo „klečet“ nastavením přední, prostřední, nebo zadní části podvozku. Tanky K1 používají hybridní systém s torzními tyčemi a s HSU - jednotka systému hydropneumatického zavěšení nápravy (Hydropneumatic Suspension Unit). K2 však využívá prvky systému ISU (In-arm Suspension Unit), který je vyvíjen také pro XK21 KNFV (Korea Next-generation Infantry Fighting Vehicle - bojové vozidlo pěchoty nové generace). Tento systém je instalován na každém závěsu kola a každé z nich se dá individuálně řídit. Nový systém ISU je také snadnější pro údržbu než systém HSU. Díky tomu může K2 nejen „sedět“, „stát“ a „klečet“, ale i naklonit se na stranu, nebo do rohu. „Sezení“ dává tanku nižší profil a zajišťuje lepší řízení na cestách. „Stání“ mu umožňuje lepší manévrovatelnost a průchodnost v těžkém terénu. „Klečení“ zase zvyšuje rozsah úhlu elevace. Neboli umožňuje zvýšit úhel elevace, ale i snížit ho, což dovoluje střílet z hlavního děla taky směrem dolů. To je něco, co umí jen velmi málo tanků na světě. Navíc to také zvyšuje schopnost útočit na nízko letící objekty.
Nový podvozek je výhodný i při jízdě na nerovném povrchu. Systém totiž neustále automaticky nastavuje podvozek na co nejnižší přenos vibrací.
Tank je vybaven 120mm kanónem ráže 55 Rheinmetall L55 s hladkým vývrtem hlavně, navrženém a vyráběném v Německu firmou Rheinmetall-DeTec AG. Hlaveň má délku 6,6m a hmotnost 1374kg, kompletní systém váží 4160kg. Kanón je umístěn v otočné věži poháněné elektromotorem. Tento kanón je používaný v tancích Leopard 1, Leopard 2, M1A1/M1A2 Abrams, dále ho mají japonský Typ 90, Merkava 3 a 4 a taky jihokorejský K1A1.
Původní požadavek pro XK2 byl experimentální kanón 140mm s hladkým vývrtem od firmy Rheinmetall. Firma ale zastavila vývoj s tím, že je pouze malá šance, že by jejich současný kanón L55 byl v budoucnu malý a málo efektivní. Roli také sehrála velikost munice. (Nutno dodat, že se 140mm kanónem se původně počítalo pro modernizaci tanku Leopard 2 jako reakci na zvěsti, že Rusové používají tanky se 135mm nebo dokonce 152mm kanónem. Nakonec se od programu upustilo a modernizované Leopard 2A5 a 2A6 mají původní 120mm hlaveň. Vývoj 140 kanónu však prý nadále pokračuje.)
Posádku tanku tvoří tři muži, místo nabíječe je zde automatický systém nabíjení. Tento systém byl navržen a je dodáván firmou GIAT, která jej dodává do tanků Leclerc. Systém umožňuje tanku vystřelit 15 ran za minutu, to je jeden výstřel za 4 sekundy bez závislosti na úhlu natočení zbraně. Tank je vybaven celkem 40 náboji, jeden náboj je umístěn přímo v hlavni a je připraven na vystřelení, 16 nábojů je uvnitř zásobníku automatického nabíjecího systému a 23 nábojů je uloženo uvnitř tanku. Co se týče samotné munice, může používat několik druhů včetně původně vyvíjené a vylepšené wolframové podkaliberní kinetické střely APFSD, která nabízí znatelně lepší průraznost než její předchozí generace, nebo víceúčelové střely HEAT, podobné americkým M830A1 HEAT MP-T, které mohou být použity proti pěchotě, neobrněným nebo lehce obrněným vozidlům případně nízko letícím vrtulníkům.
Dalším typem munice jsou střely KSTAM (Korean Smart Top-Attack Munition), podobné
SMArt 155 navržené speciálně pro tento tank Black Panther. Tato munice byla vyvinuta
ve spolupráci Jižní Koreje s německou Diehl Stiftung. Tato top-attack anti-tank
střela se vystřeluje z hlavního děla stejným způsobem jako u těžkého minometu
nebo u dělostřelectva po zakřivené trajektorii, a tak dopadne na nepřátelský tank
ze shora, kde mají tanky slabší ochranu. Nemělo by to však být zaměňováno s
protitankovými střelami, tahle munice nemá žádný svůj raketový motor, využívá
pouze pohybové energie. Každý náboj má vlastní systém navádění a vyhýbání se
překážek, malý milimetrový radar, IR (infračervený senzor), radiometrický senzor a
EFP (explosively formed penetrator – výbušně tvarovaný projektil).
Po vystřelení letí střela po balistické dráze, k tomu jí pomáhají čtyři
stabilizační křidélka. Poté, co doletí nad požadované místo se otevře padák,
aby střelu zpomalil a dal tak víc času palubnímu radaru a senzorům, aby našly
pohyblivý nebo statický cíl a vystřelily EFP na cíl ze shora. Během celého tohoto
útoku může útočící vozidlo zůstat skryto nebo se právě ukrývat, tyto střely
typu "vystřel a zapomeň" jsou naprosto nezávislé a provádí efektivní
nepřímou palebnou podporu nebo slouží jako prostředek obrany proti cílům skrytým
za nějakou překážkou nebo budovou. Náboje mohou být však omezeným způsobem
manuálně řízeny prostřednictvím připojení přes datovou linku spojenou s
útočícím tankem. Dosah munice se pohybuje od dvou do čtyř kilometrů.
Kromě toho je tank vybaven dvěma kulomety, jeden 12,7mm K-6 těžký kulomet (3200 nábojů) a druhý 7,62mm, umístěný v ose hlavního kanónu (12000 nábojů).
Tank je vybaven milimetrovým radarem a také tradičním laserovým dálkoměrem a senzorem rychlosti větru v kombinaci s novou generací FCS (future combat systém – bojový systém budoucnosti). Ten je schopný rychle a přesně sledovat a zaměřit nízko letící cíle hlavním dělem a nebo zjistit projektil letící na tank. V módu „zamčeno“ je systém FCS zamčen v zaměřovacím systému, kdy systém neustále počítá, opravuje a aktualizuje informace o cíli, což umožňuje tanku střílet za jízdy bez ztráty přesnosti. Mód „zamčeno“ může zaměřit a sledovat svůj cíl pomocí termovizní optiky zabudované do systému FCS, a to až do vzdálenosti 9,8 km.
Základní ochranu tanku tvoří neznámý typ modulárního kompozitního pancíře
spolu s bloky explozivního reaktivního pancíře. Ochranu tanku proti řízeným
protitankovým střelám zajišťuje soft-kill protiraketový systém. Black Panther je
vybaven třemi laserovými detektory, vyráběnými opět firmou Samsung Techwin, které
určí směr, ze kterého je tank ozářen. Dále je tank schopen pomocí systému se
zabudovaným milimetrovým radarem automaticky detekovat přilétající střely,
okamžitě varovat posádku tanku a vystřelit kouřové VIRSS granáty, které
umožňují efektivně zabránit vizuálnímu, radarovému i tepelnému zpozorování
tanku ve směru přicházející střely. To způsobí, že střela ztratí svůj cíl a
mine tank, zatímco ten se může přesunout do bezpečnější pozice.
V počátečních verzích K2 neobsahoval žádný systém hard-kill anti-missile obrany.
Nicméně verze K2 PIP, která je vylepšenou verzí a která se chystá jít do výroby
během několika málo příštích let, již obsahuje dvojici protiraketových systémů
podobných systému AWiSS, nebo domácí verze vyvinuté z tohoto systému. Součástí
bezpečnostních systémů je automatický protipožární systém, který je schopen
detekovat a uhasit jakýkoliv požár uvnitř tanku.
Typ vozidla: hlavní bojový tank
Země původu: Jižní Korea
Hmotnost: 55 t
Délka: 10 m
Šířka: 3,1 m
Výška: 2,2 m
Posádka: 3 (velitel, střelec, řidič)
Primární zbraň: 120 mm, 55 kalibr, hladký výbrus, 40 nábojů
Sekundární zbraně: 12,7 mm K6 těžký kulomet, 3200 nábojů; 7,62 mm kulomet v ose
hlavního kanónu, 12000 nábojů
Ochrana: soft-kill a hard-kill anti-missile systémy, modulární a neznámý kompozitní
pancíř
Motor: čtyřtaktní dvanáctiválcový vodou chlazený dieselový motor, 1500 hp
Poměr výkon / hmotnost: 27,2 hp/t
Rychlost: 70 km/h, zrychlení 0-32 km/h za 7 s
http://www.youtube.com/watch?v=YZ1seG7MHZU
www.wikipedia.org
http://www.pakistanidefenceforum.com/lofiversion/index.php/t49470.html
http://www.worldaffairsboard.com/land-forces/2432-what-best-mbt-asia.html
http://mickey.tv/xml/340000/339889.xml
Copyright © All Rights Reserved