back ruské rakety typu vzduch-zem

Ruské rakety vzduch-zem

NAVIGACE

Ch-28 (AS-9 Kyle)

Raduga, SSSR

připravil Zdenek Kussior

Ch-28 (Izdělije 93, Izdělije D-8), jedna z méně známých raket “vzduch - zem”, je vůbec první sovětská protiradarová střela. Její vývoj začal v kanceláři Raduga ve druhé polovině 60. let. Konstrukčně i vzhledově připomíná zmenšené rakety KRS-5 a Ch-22. Právě tato podobnost vedla západní odborníky k mylnému přesvědčení, že je určena pro bombardéry Tu-16 a Tu-22. Ve skutečnosti má pouze střední dolet a je předurčena pro úderné letouny taktického letectva – Su-7B/17 (1ks pod trupem), Su-20/22 a Su-24 (2ks). Původně sice byla vyvinuta hlavně pro Jak-28, ale nikdy se na něm nepoužívala.

Ch-28 je postavena konvenčním aerodynamickým schématem. Má válcový trup proměnlivého průměru s aerodynamickým krytem naváděcí hlavice na přídi a se zúžením na konci trupu. Nosné středoplošné lichoběžníkové křídlo a vodorovná ocasní plocha leží ve stejné rovině. Svislá ocasní plocha se skládá ze dvou částí – vrchní celootáčecí kormidlo a spodní nepohyblivý skládací kýl. Díky dvoustupňovému raketovému pohonu na kapalné palivo dosahuje vysoce nadzvukové rychlosti (pravděpodobně až M=3). Trhavá bojová hlavice o hmotnosti 150 kg se iniciuje kontaktním zapalovačem. Pasivní radarová naváděcí hlavice se před vypuštěním střely ze zařízení PU-28 (Su-24) programuje palubním systémem “Filin” (Su-24) nebo podvěsným systémem “Metel” (Su-7B/17), který střele předá informace o frekvenci cílového pozemního nebo námořního radaru. U letounu Su-17 se střela podvěšuje na podtrupový závěsník, zařízení “Metel” se zavěšuje na pravý podkřídelní pylon. Podle předpokládané frekvence cíle bylo možno zvolit mezi třemi naváděcími hlavicemi.

Během státních zkoušek v rozmezí leden 1970 až červenec 1974 bylo z letounu Su-24 vypuštěno 15 raket Ch-28. Sériová výroba začala v roce 1971, u letectva SSSR se používala od roku 1973. Ch-28 byla dále ve výzbroji některých států Varšavské smlouvy a exportovala se do Iráku a Libye. Dnes je v Rusku nahrazena dokonalejší Ch-58 a její vyřazování už probíhá i u posledních uživatelů

TTD Ch-28

Délka 6,04 m
Průměr 0,43 m
Rozpětí 1,39 m
Hmotnost 715 kg
Hmotnost bojové hlavice 150 kg
Pohon Dvoustupňový raketový na KPH
Způsob navedení Pasivní RL
Dolet 90 km

 

Zdroje:

 


Copyright © All Rights Reserved