zpět současné letouny USAF

Současné americké vojenské letouny

NAVIGACE

Blue Angels

připravil Jirka Wagner

>

Posláním akrobatické skupiny Blue Angels je pomoci náboru do US Navy a reprezentovat námořní službu občanům, jejich zvoleným zástupcům i jiným národům. Souhrnně se dá říci, že Blue Angels plní pozitivní roli vyslanců dobré vůle US Navy.

Letecká produkce Blue Angels předvádí choreograficky propracované letecké sestavy pilotů US Navy. Prezentuje elegantní akrobatické obraty "diamantu" složeného ze čtyř letounů a velmi náročné obraty pilotů při vysoké rychlosti ve formaci pěti a šesti letounů či složité figury v sólovém provedení. Všech šest proudových letounů předvádí i svou proslulou "delta" formaci.

Historie

Na konci druhé světové války nařídil admirál Chester W. Nimitz, tehdejší velitel námořních operací, vytvoření leteckého předváděcího týmu, který by upoutával pozornost veřejnosti na námořní letectvo. Blue Angels předvedli svou první leteckou exhibici o necelý rok později v červnu 1946 na své základně, Naval Air Station (NAS) Jacksonville na Floridě. Tehdy létali pod vedením majora Roye "Butche" Vorise na stíhačkách Grumman F6F Hellcat. Jen o dva měsíce později, 25. srpna 1946, přesedla celá skupina na letouny Grumman F8F Bearcat uvedla svou slavnou "diamantovou" formaci.   Koncem 40. let začali Blue Angels létat na svém prvním proudovém letadle Grumman F9F-2 Panther.

V odpověď na žádosti o zařazení do leteckých operací v korejském konfliktu byl tým roku 1950 převelen na letadlovou loď USS Princeton jako jádro stíhací letky 191(VF- 191) Satan's Kittens. Příští rok byla skupina reorganizována a převelena do NAS Corpus Christi v Texasu, kde začala létat na F9F-5, novější a rychlejší verzi Panthera. V Corpus Christi zůstali Blue Angels až do zimy 1954, kdy byli přemístěni na svou nynější domovskou základnu NAS Pensacola na Floridě. Zde také přešli na proudový letoun se šípovitými křídly Grumman F9F-8 Cougar.

V následujících dvaceti letech změnili Blue Angels své letouny dvakrát - v roce 1957 začali létat na Grumman F11F-1 Tiger a roku 1969 přešli na McDonnell Douglas F-4J Phantom II

V prosinci 1974 začal Námořní letecký předváděcí tým (Navy Flight Demonstration Team) létat na letounech McDonnell Douglas A-4F Skyhawk II a byl přeměněn na Námořní leteckou předváděcí letku (Navy Flight Demonstration Squadron).   8. listopadu 1986 oslavili Blue Angels 40. výročí slavnostním ceremoniálem, při němž byl odhalen dárek - nový Boeing F/A-18 Hornet, první víceúčelový stíhací/útočný letoun, který v současnosti slouží na všech základnách US Navy včetně letadlových lodí.

Roku 1992 vidělo představení Blue Angels více než milión lidí během 30 denního evropského turné, kdy Blue Angels navštívili Švédsko, Finsko, Rusko, Rumunsko, Bulharsko, Itálii, Velkou Británii a Španělsko. Turné v roce 1992 bylo prvním vystoupením Blue Angels v Evropě za 19 let.   V roce 1998 tým předvedl svůj delta-přelet po státní hymně nad Super Bowl Thirty v San Diegu v Kalifornii. V listopadu 1998 přistál plukovník Patrick Driscoll s prvním letounem Blue Angels na palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman (CVN-75).

Základnou Blue Angels je Pensacola na Floridě. Jejich letecké show za celý rok 1998 vidělo více než 15 miliónů diváků. Od roku 1946 vzlétli Blue Angels před více než 322 milióny diváků. Během sezóny 1999 odlétali Blue Angels 68 leteckých show na 36 místech v USA a Kanadě. Zimu (leden-březen) stráví skupina tréninkem pilotů a nových členů v Naval Air Facility (NAF) v kalifornském El Centro.

 


Copyright © All Rights Reserved