zpět současná výzbroj USAF

Americká letecká výzbroj

NAVIGACE

AIM-120 AMRAAMAIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) patří k nové generaci střel vzduch-vzduch. Je použitelná za každého počasí, s doletem "za hranici dohledu" a její plánované využití přesahuje daleko rok 2000. AMRAAM je ve výbavě U.S.Air Force, U.S.Navy a armád spojenců USA.
Program AMRAAM zdokonaluje možnosti vedení leteckého boje amerických a spojeneckých letadel při setkání se současnými i budoucími nepřátelskými zbraněmi vzduch-vzduch. Střela je kompatibilní s letouny Air Force F-15, F-16 a výhledově F-22; U.S.Navy F-14 a F/A-18; německými F-4 a s britskými Sea Harrier.
AMRAAM je následníkem série raket AIM-7 Sparrow. Tato střela je rychlejší, menší a lehčí a její účinnost proti nízko letícím cílům je zdokonalená. Spojuje práci aktivního radaru, inerciální referenční jednotky a mikropočítače, což ji činí méně závislou na vypouštěcím systému letadla. Jakmile je zaměřena na cíl, její aktivní radar ji k němu dovede. To umožňuje pilotovi zamířit a zaútočit na několik cílů současně, resp. provádět po vypuštění střely úhybné manévry.
Program AMRAAM skončil koncepční práci v únoru 1979, kdy USAF vybral firmy Hughes a Raytheon pro práci na ověřovacích zkouškách. Po mnoha testech byly AMRAAMy nasazeny i do bojů, kdy si v operaci Southern Watch připsaly skóre dvou a v Bosně jednoho sestřelených letadel.
 

Stručná charakteristika

Základní funkce taktická střela vzduch-vzduch
Výrobci Hughes Aircraft Co. a Raytheon Co.
Pohon raketový motor
Délka 143,9 palce 366 cm
Hmotnost při vypuštění 335 lb 152 kg
Průměr 7 palců 17,8 cm
Rozpětí 20,7 palců 52,6 cm
Dolet 20 mil 32 km
Rychlost vysoká nadzvuková
Bojová hlavice tříštivá nálož
Cena jednoho kusu 386 000 dolarů
Datum výroby září 1991


Jirka Wagner

 


Copyright © All Rights Reserved