zpět americká vojenská technika

Americká vojenská technika a zbraně

NAVIGACE

Tajné vojenské základny

Připravil Lukáš Visingr

Ve Spojených státech severoamerických se (překvapivě) nachází velké množství leteckých základen. Kromě těch běžně známých a užívaných však existují i základny tzv. tajné, které jsou mimořádně pečlivě hlídány a o nichž existuje jen velmi málo přesných (a hlavně ověřitelných) informací. To samozřejmě vede k vytváření různých pověstí o sestřelených UFO, přítomnosti mimozemšťanů, teorií o spiknutí a podobných historek. Americká administrativa to však vítá, protože tzv. ufologové se v očích veřejnosti již dávno zcela zdiskreditovali, takže nějaké tajné základny už většinu lidí vůbec nezajímají.

Skutečnost je mnohem prozaičtější. Na těchto základnách Američané testují své nejnovější letouny, které patrně mnohdy využívají technologií, o nichž se dočtete jen v obskurních odborných časopisech. Je jen logické, že takové letouny spadají do kategorie TOP SECRET, ovšem ne proto, že americká vláda by z toho měla nějaké zvláštní perverzní potěšení, ale proto, aby se o nich nedozvěděli nepřátelé.

Jen tak na okraj, je veřejným tajemstvím, že projekt letounu YF-23 Black Widow II, ačkoli prohrál v soutěži s F-22 Raptor (který se mimochodem 17. září 2002 přejmenoval na F/A-22 Raptor), pokračuje, jako by se nechumelilo. A ono v Nevadě skutečně moc často nechumelí. :-)

Oblast 51

Umístění: dno vyschlého jezera Groom Lake ve státě Nevada (asi 160 kilometrů severozápadně od Las Vegas)

Oblast 51 je vůbec nejznámější tajnou základnou, kolem níž se nakupilo tolik pověstí, že je místy velice obtížné vyhledávat mezi nimi pravdu. Vznikla v roce 1954, když Lockheed hledal místo pro testování špionážního letounu U-2. Od té doby se výrazně rozrostla a nyní se v ní nachází mj. nejdelší runway na světě (cca 14 kilometrů). Populární název Oblast 51 (Area 51) vznikl až v 60. letech, kdy byla bývalá atomová střelnice rozdělena na síť čtvercových pozemků; předtím se základně říkalo "Paradise Ranch" (ironická přezdívka pocházející od zaměstnanců Lockheedu). Jiný používaný název zní "Dreamland", což je volací znak řídící věže v Groom Lake.
Na této základně se testovala a vyvíjela řada tajných letadel USA: U-2, SR-71 Blackbird, Have Blue, F-117A Nighthawk, ukořistěné "americké" MiGy a další. Podle některých zdrojů se zde tajná letadla testují dosud.
Zvláštností je tzv. Hangár 18, jeden z největších hangárů na světě. Jeho obsah není znám, což je pochopitelně příčinou nejrůznějších spekulací. Tvrdí se, že stěny hangáru jsou profukovány chlazeným dusíkem, aby nebylo možno pozorovat vnitřek infračervenou kamerou.

Site-4

Umístění: dno vyschlého jezera Papoose Lake (západně od Groom Lake)
Ačkoli se jedná o základnu letectva, nenalezneme zde žádnou delší přistávací dráhu. Asi budete překvapeni tvrzením, že se zde skutečně testovaly létající talíře. Šlo ovšem o letouny zcela pozemského původu. Američané se inspirovali plány získanými z nacistického Německa, mezi nimiž figurovaly kolmo startující letouny s kruhovým křídlem (výrobky firem BMW a Focke-Wulf). Cílem amerických inženýrů bylo vyvinout diskový letoun poháněný zaplášťovaným dmychadlem, který by ve výšce 5 000 m dosahoval rychlosti 500 km/h. Výsledkem bylo absolutní fiasko - prototyp se zmohl jen na neohrabané potácení několik metrů nad zemí.
Tolik úřední spis (odtajněný mimochodem až v 80. letech). Domnívám se však, že právě zde je nutné hledat původ tzv. roswellského incidentu (havárie údajné mimozemské lodi v roce 1947). Podle mého názoru nešlo o mimozemský talíř, nýbrž o talíř úplně pozemský, přesněji řečeno ukořistěný diskoplán z Německa, jehož letové zkoušky skončily tragicky.

Muroc Field

Umístění: dno vyschlého jezera Rogers Dry Lake v Mohavské poušti, stát Kalifornie
V roce 1933 zde byla zřízena letecká střelnice, obsahující mj. maketu japonského křižníku v měřítku 1:1 (civilisté projíždějící okolo se často domnívali, že mají halucinace, když se v horkém pouštním vzduchu zjevila silueta válečné lodi). Na jaře 1942 pak bylo zbudováno malé letiště, z něhož zanedlouho vzlétly vůbec první dva americké tajné letouny, proudové stíhačky Bell XP-59A Airacomet a Lockheed XP-80 Shooting Star. Nyní se tato základna již nepoužívá, protože její velikost neumožňuje provoz větších letadel.
Říká se (byť to nebylo oficiálně potvrzeno), že po 2. světové válce sem byla dovezena ukořistěná německá proudová stíhačka Me 262 Schwalbe (pravděpodobně se jednalo o tentýž kus, který se rozložený nacházel na palubě ponorky U-234, jež původně mířila do Japonska a vzdala se Američanům, případně o stroj, který pokoutnými cestami získal excentrický milionář Howard Hughes), která byla porovnávána s oběma americkými tryskáči. Výsledky byly alarmující - Airacomet beznadějně propadl ve všech ohledech a Shooting Star mohl Messerschmittu čelit jen při zemi, ve větších výškách měl Němec jednoznačně navrch.

Tonopah Test Range

Umístění: severně od základny Nellis, asi 225 km od Las Vegas a severozápadně od Groom Lake, stát Nevada
Původně se zde nacházela letecká střelnice (založena r. 1957), která se využívala např. pro střely s plochou dráhou letu a jadernou hlavicí. Po uzavření smlouvy o zákazu jaderných zkoušek byla vyřazena, a to až do roku 1981, kdy sem byla umístěna 4450. taktická skupina USAF, jinak též první jednotka letounů F-117A. V rámci testů zaměřovacího systému pro výzbroj F-117A zde byl vynalezen širokopásmový, širokospektrový, levný, nahraditelný bodový infračervený cíl, což bylo úřední pojmenování plechového sudu se žhavým uhlím. :-)
Nyní základna Tonopah (pojmenovaná podle nejbližšího městečka) slouží především jako střelnice.

Dugway Proving Gound

Umístění: asi 130 kilometrů jihozápadně od Salt Lake City, stát Utah
Vznikla v první polovině 90. let a zabírá plochu asi 3 200 km2. Není přesně známo, o jaký typ základny se jedná; nejpravděpodobnější je hypotéza, že slouží k testům zbraňových systémů tajných letadel.

Green River Complex

Umístění: východní Utah
Tato základna byla (stejně jako předchozí) vybudována v polovině 90. let, ale podrobnější informace o ní chybí. Podle velice dobře informovaného časopisu Popular Mechanics se jedná o "novou Oblast 51", tedy nové středisko pro testy tajných letadel, neboť Oblast 51 se stala tak populární, že tajný výzkum tam již prakticky nelze provádět.

Tolicha Peak Electronic Combat Range

Umístění: část základny Nellis, asi 32 km jižně od Tonopah Test Range
Jedná se o poměrně malý vojenský prostor, v němž se odehrávají testy nejnovějších elektronických detekčních zařízení. Figurují mezi nimi např. lidar (laserový radar), bistatický radar (tedy radiolokátor složený ze dvou stanic) a radiolokátory velmi dlouhých vln. Vesměs se jedná o prostředky umožňující zachycení letounů stealth, což vysvětluje mimořádně četná pozorování těchto letadel nad popsanou oblastí.

Air Force Plant 42

Umístění: údolí Antelope Valley, na druhé straně hor severně od Los Angeles, stát Kalifornie
V této kombinaci vývojového střediska, továrny a malé letecké základny sídlí "Skunk Works", tedy oddělení Lockheedu zabývající se tajnými projekty, a také obdobné detašované pracoviště společnosti Northrop Grumman. Pozemky, jakož i veškeré další zařízení však patří letectvu. Od začátku 90. let odtud nebyla hlášena žádná činnost, takže je možné, že instalace již byla uzavřena.

Poslední tři "základny" nepatří ozbrojeným silám USA, ale jsou součástí vojensko-průmyslového komplexu :-) v širším slova smyslu.

Techahapi (Tejon) Ranch

Umístění: dno kaňonu asi 50 km od města Lancaster, jižní Kalifornie
Jedná se o zkušební středisko společnosti Northrop Grumman. Nad oblastí neplatí zákaz přeletů, takže pozorovatelé vypovídají, že instalace se na pohled jeví jako obyčejný dobytčí ranč. Na zemi jsou však viditelné podivné předměty tvaru šesticípé hvězdy a okolí je poseto radarovými i jinými anténami. Podle samotné firmy se jedná o "výzkumné středisko zabývající se elektromagnetickými silami". Pravděpodobně se zde testovala radiolokační odrazná plocha různých letadel Northropu, zejména Tacit Blue a B-2.

Helendale Test Range

Umístění: poblíž města Barstow, jižní Kalifornie
Na první pohled malé, možná již nepoužívané letiště. Při bližším zkoumání jsou však patrné rozměrné vstupy do podzemních prostor, zřejmě hangárů. Celá oblast je oplocena a opatřena výstražnými cedulemi, které nevítané návštěvníky upozorňují, že vstupem na pozemek porušují zákon a bude proti nim adekvátně zakročeno; podepsán Lockheed Corporation.
Někteří lidé se domnívají, že z této základny operuje tajný vysokorychlostní špionážní letoun Aurora. Tyto názory je však nutno odkázat do říše fantazie, a to z čistě technického hlediska. Helendale má dvě rozjezdové a přistávací dráhy o délkách 1 100 a 1 600 m, jejichž povrch je škvárový. Na takové dráze by letoun kategorie Aurory v žádném případě nepřistál (tedy alespoň ne v celku).

Llano Factory

Umístění: severovýchodně od města Llano, jižní Kalifornie
Třetí velká letecká a zbrojní společnost, McDonnell Douglas (nyní patří Boeingu), má své výzkumné středisko na místě zrušeného letiště jménem Gray Butte. Má kvalitní a dlouhou rozjezdovou dráhu, podél níž lze pozorovat tytéž hvězdicovité útvary jako v Techahapi. Také tento pozemek je oplocen a označen jako soukromý.

 

Kromě tajných základen ve Spojených státech severoamerických existují přinejmenším čtyři tajné základny na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, kterým věnuji samostatný článek.

Na závěr bych se ještě rád vrátil k otázce tajných základen & UFO. Jedná se o krajně podivnou epizodu z natáčení velkofilmu Den nezávislosti, jehož podstatná část se odehrává právě v Oblasti 51, kde (podle filmu) Američané schovávají emzácký talíř z Roswellu. Natáčení začalo s plnou podporou ozbrojených sil, ve filmu se to vojáky jen hemží a armáda (resp. letectvo) je zde líčena ve velice dobrém světle. Vojáci nicméně naléhali, aby se scény z Oblasti 51 úplně změnily (nebo pokud možno vůbec nepoužívaly), stejně tak i různé další souvislosti a prvky filmu. Tvůrci odmítli, načež armádní poradci se od filmu distancovali a Dnu nezávislosti bylo odebráno oficiální "požehnání". PROČ???


Prameny:


All Rights Released.

 


Copyright © All Rights Reserved